• Andrzejki

          • Tradycyjnie już w naszej szkole z okazji imienin Andrzeja w szkole odbyły się zabawy andrzejkowe, składające się z wróżb i tańców. Każda klasa osobno bawiła się z wychowawcą, a oprócz wróżb tradycyjnych, jak lanie wosku, wróżenie z liczb czy skórki jabłka, pojawiły się pomysły rodem z Dalekiego Wschodu, jak ciasteczka z wróżbą.  Rodzice także zadbali o dodatkowe atrakcje: paczka - niespodzianka ze słodyczami dla każdego ucznia.  

          • Polsko - Ojczyzno Nasza

          • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w tym roku w naszej szkole odbył się koncert patriotyczny, na który składały się wiersze, piosenki i pieśni patriotyczne i wojskowe. Każda klasa przygotowała inny utwór, który na forum zaprezentowały wybrane osoby. Koncert poprzedziła krótka historia drogi Polski do niepodległości. Całość przygotowały panie: B. Skarbek-Kostka i M. Sobkowicz. 

          • Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I

          • 27 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana  Wyszyńskiego w Hłudnie. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców. Uczniowie klasy I odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i wokalnych.

            Doniosłym momentem uroczystości było złożenie ślubowania oraz pasowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Ceremonii pasowani dokonał pan dyrektor- Jan Gosztyła. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej SP w Hłudnie. Na pamiątkę tej ważnej chwili otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i upominki ufundowane przez rodziców. Cała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy pierwszaków w odświętnie przystrojonej klasie.

            Serdeczne podziękowania dla rodziców za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

            Maria Kipisz

          • „Szkoła Pamięta”

          • Już po raz trzeci Ministerstwo  Edukacji i Nauki  zaprosiło uczniów i nauczycieli do ogólnopolskiej akcji „ Szkoła Pamięta”.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W akcję tę tradycyjnie już włączyli się uczniowie klasy 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie, którzy pod opieką wychowawców uporządkowali groby trzech nieznanych żołnierzy zastrzelonych z niemieckich samolotów  we wrześniu 1939 r.  Zakupiono znicze.

            Na  mogiłach położono symboliczne wianki  wykonane pod fachowym okiem pani Ireny Kipisz z Biblioteki Publicznej w Hłudnie.

            O biało- czerwone wiązanki zatroszczyły się panie Renata Glina, Bogumiła Skotnicka i Agata Duda.

            Społeczność naszej szkoły i Rodzice zawsze chętnie angażują się w opiekę nad grobami żołnierzy spoczywających na miejscowym cmentarzu, za co należą się im słowa wdzięczności.

            Poniżej informacje o okolicznościach śmierci żołnierzy…

            Na początku września 1939 r. drogą z Baryczy przez Hłudno do Sanu przemieszczały się różne oddziały wojska polskiego. Mógł to być  I batalion 17. Pułku Piechoty.

             9 września wieczorem dotarł do Baryczy, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Przed północą otrzymano rozkaz od dowódcy dywizji dalszego marszu po osi: Barycz-Wesoła-Hłudno-Nozdrzec do Sanu. Rozpoczął się on około północy. Około  godz. 7 rano 10 września dotarto do Sanu. Prawdopodobnie podczas marszu był krótki postój w Hłudnie.

            Za  pułkiem z 24. Dywizji Piechoty – 39. Pułkiem Strzelców Lwowskich, który posuwał się tą trasą w ciągu 10 września przemawia przede wszystkim pora dnia, kiedy mógł nastąpić atak lotniczy. Wzmianki o atakach lotniczych na tę jednostkę na tym odcinku marszu znalazły się także w opracowaniu o historii pułku (Z. Kubrak, 39 Pułk Piechoty, Pruszków 1999). Żołnierze poruszali się konno, dotyczyło to niektórych pododdziałów pułkowych, jak kawaleria dywizyjna, pluton łączności, pluton artylerii piechoty. W tej sytuacji można przypuszczać, że może chodzić o 39. Pułk Strzelców Lwowskich.

            [Na podstawie  nadesłanych materiałów w posiadaniu autorki.]

            Trzej zastrzeleni żołnierze korzystali wcześniej z gościnności sołtysa Hłudna Stanisława Szpiecha i jego żony Karoliny. Gospodarze pożyczali im wiadra do czerpania wody z rzeki na cele konsumpcyjne.

            Po porannym posiłku wyruszyli w drogę w kierunku Nozdrzca. Nadleciał wówczas niemiecki samolot. Polscy żołnierze otwarli do niego ogień. Samolot wroga zawrócił i zniżył się ponad oddział wojska oraz otworzył ogień, w wyniku którego rannych zostało trzech żołnierzy. Rany okazały się śmiertelne. Żołnierze zostali przewiezieni do stodoły sołtysa Stanisława Szpiecha.

            Nie mieli przy sobie żadnych nieśmiertelników. Nie można było ich zidentyfikować. Trumny dla nich wykonał miejscowy stolarz Stefan Kuźmik. Ks. proboszcz Walenty Sobowski chciał ich pochować w jednej mogile, ale sołtys przekonał go, aby pogrzebać ich w oddzielnych grobach. Według relacji świadka tamtych wydarzeń – nieżyjącej już Stanisławy Szpiech – pozostali żołnierze przekroczyli San. Jeden z nich poinformował ówczesnego dyrektora szkoły w Dąbrówce Starzeńskiej, że już stracili trzech żołnierzy na granicy Hłudna i Wesołej. A.D.

             

            Źródło: Agata Duda, Dzieje Kościoła rzymskokatolickiego w Hłudnie, Hłudno 2016, s. 60-61.

          • „BohaterON” w naszej szkole

          • Uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Agaty Dudy wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „ BohaterON – włącz historię!”

            Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

            Rekrutacja do udziału w Akcji trwała od 1 września do 2 października 2021 r. Zadaniem szkolnego koordynatora Akcji było zorganizowanie wśród uczniów zajęć dotyczących Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej.

            Organizatorem Akcji są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Współorganizatorem tegorocznej edycji projektu jest Fundacja Pokolenia Kolumbów.

            Projekt realizowany jest pod patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Partnerem merytorycznym Projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.

            W ramach tego działania uczniowie klasy VII obejrzeli film pt. „Co za historia Powstanie Warszawskie”. Celem lekcji było wprowadzenie młodzieży  w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich.  Po obejrzeniu materiału filmowego uczniowie dyskutowali na następujące tematy:

            1. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania.

            2. Godzina „W” i pierwsze dni powstania.

            3. Brak pomocy ze strony sojuszników.

            4. Życie codzienne i sprawa kobiet.

            5. Ofensywa Powstanie Warszawskie.

            Wysłuchano także piosenek z powstańczej Warszawy. Uczniowie byli poruszeni losem powstańców i mieszkańców  Warszawy.

            A.D.

          • Sukces uczennicy naszej szkoły Julii Kałamuckiej w konkursie plastycznym pt. „Z ogrodu na stół – wiem co jem”

          • Serdecznie gratulujemy Julii Kałamuckiej uczennicy klasy VII zajęcia ex aequo pierwszego miejsca w konkursie plastycznym w kategorii B.

            Organizatorem konkursu był Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego, do którego należy także Gmina Nozdrzec. Patronat honorowy nad konkursem objął Pan Zygmunt Frańczak Prezes Zarządu ZGTPD oraz Pan Jacek Grzegorzak Przewodniczący Zgromadzenia ZGTPD.

            Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy dowolną techniką plastyczną w formie plakatu (A3) ilustrującego temat konkursu. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: A- uczniowie klas I- IV oraz B- uczniowie klas V- VIII.

            Celem konkursu było m.in.  zainteresowanie dzieci i młodzieży zdrowym wpływem warzyw i owoców pochodzących z przydomowych ogrodów  na ludzki organizm.

            Komisja konkursowa w dniu 22 października 2021 r.  dokonała oceny 116 prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła łącznie w kategorii A i B 9 laureatów konkursu oraz przyznała 12 wyróżnień.

            Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie internetowej ZGTPD .

            Opiekę nad uczennicą sprawowała pani Agata Duda.

            Poniżej link do wyników konkursu:

            https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=329202035675996&id=100057586055430

            A.D.

          • ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

          •     Dzień przed świętem edukacji w naszej szkole były życzenia od uczniów i rodziców dla nauczycieli, a uczniowie klasy ósmej przygotowali humorystyczny pokaz mody dla nauczycieli. 

            Młodzież zebrana na sali gimnastycznej mogła „podziwiać” stroje, które proponowali „projektanci” nauczycielom poszczególnych przedmiotów, aby nauka była łatwiejsza do opanowania. Stroje potraktowane humorystycznie rozbawiły zebranych na sali zarówno uczniów jak i nauczycieli.

            Na koniec czwartoklasiści z szóstoklasistami zaśpiewali wszystkim nauczycielom piosenkę dotyczącą święta.

            Nad całością czuwali: H. Gładysz, B. Gładysz, M. Sobkowicz

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 30 września przypada Dzień Chłopaka, z tej okazji w naszej szkole większość uczniów przyszła do szkoły z krawatem na szyi. Były też życzenia i upominki dla chłopaków od dziewcząt. Kilka dni później samorząd szkolny zorganizował dyskotekę, w której uczestniczyli uczniowie klas starszych.

            Po dwuletniej przerwie od tego typu spotkań, młodzież doceniła fakt wspólnej zabawy. Oprócz zwykłej muzyki dyskotekowej był koncert życzeń oraz wspólna nauka belgijki, a także wspaniała zabawa  (chusteczka, pociąg) połączona z konkursami.

            Mamy nadzieję, że będzie więcej okazji do takich spotkań. Nad całością czuwali: H. Gładysz, B. Gładysz, A. Duda

          • Czytamy „Moralność Pani Dulskiej”

          •  

            Udział w Narodowym Czytaniu najwybitniejszych dzieł literatury polskiej wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole. W tym roku do czytania wybrany został najsłynniejszy  dramat Gabrieli Zapolskiej pt.”Moralność Pani Dulskiej”. To tzw. „tragifarsa kołtuńska”, która opisuje obyczaje panujące w mieszczańskiej rodzinie Anieli Dulskiej.

            Tytułowa bohaterka to osoba dwulicowa, która przykłada wielu starań, aby na pokaz,                           w oczach sąsiadów, wypaść na osobę szacowną i godną poważania. Ale są to tylko pozory, pod którymi  kryje się wyrachowany egoizm, chciwość, brak życzliwości i pogarda dla ludzi ubogich.

            Z tym niełatwym tekstem  zmierzyli się z powodzeniem uczniowie klasy 8, którzy                               1 października 2021r. zaprezentowali na sali gimnastycznej przygotowaną przez siebie interpretację wybranych scen tej sztuki.

            I choć zadanie nie było proste, to Klaudia w roli Pani Dulskiej, Natalia w roli  Hanki, Ola w roli Hesi, Wiktoria w roli Meli oraz Dominik w roli Zbyszka ciekawie zaprezentowali  swoich bohaterów, za co zostali  nagrodzeni gromkimi brawami przez słuchaczy.

            O przygotowanie dekoracji  okolicznościowej zadbała p. Helena Gładysz, nad całością czuwała p. Barbara Skarbek-Kostka.

          • Sukcesy w „NieTuzinkowym Biegu”

          • W Hłudnie w niedzielę 19 września odbyła się kolejna edycja nieTuzinkowego Biegu organizowanego przez stowarzyszenia Euro-San oraz Nasze Hłudno. Tegoroczna rywalizacja toczyła się pod hasłem „W cieniu lasu”. Bardzo liczny był udział w imprezie uczniów naszej szkoły. Biegli również  nauczyciele oraz rodzice.

             W tym roku na podium znaleźli się hłudnianie  prawie w każdej kategorii:

            Skrzaty ( 200 m):

            Dziewczęta: Oliwia Karaś miejsce II

            Chłopcy: Szymon Szpiech m-ce I, Gabriel Barnaś m-ce III

            Dzieciak (400 m):

            Chłopcy: Szymon Jarema m-ce II

            Młodziak (1000 m):

            Dziewczęta: Klaudia Stodolak m-ce I,

            Chłopcy: Albert Kudzia m-ce I, Bartosz Barnaś m-ce II

            Open ( 4 km )

            Kobiety: Jolanta Szpiech m-ce II

            Mężczyźni: Grzegorz Ryndak m-ce I

            Gratulujemy:

            Więcej o wydarzeniu pod adresem:

            https://brzozowiana.pl/nozdrzec/item/6308-iv-nietuzinkowy-bieg-w-cieniu-lasu-hludno-2021.html?fbclid=IwAR18RJlQ2W4HRVlp2QH8ofcpDhtVGZbsGI3npkwVcNH-Carc1iB75ERLKXo

          • NASZ PATRON W GRONIE BŁOGOSŁAWIONYCH

          • W niedzielę, 12 września byliśmy świadkami podniosłej uroczystości, podczas której patron szkoły Kardynał Stefan Wyszyński został włączony do grona błogosławionych.

            Z tej też okazji nasza szkoła przyłączyła się do celebrowania tego wydarzenia. Młodzież, wraz z nauczycielami i rodzicami wzięła udział w uroczystej Mszy św, odprawionej we wtorek w kościele parafialnym. Przede mszą zgromadzeni w świątyni wysłuchali montażu słowno-muzycznego o życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia.

            Uzupełnieniem wydarzenia były okolicznościowe dekoracje w kościele oraz na korytarzu szkolnym.

            Elementy dekoracji to portrety Kardynała wykonane przez uczniów oraz jego „złote myśli”.

          • Zajęcia wspomagające

          • dla uczniów klas IV - VIII

            Szanowni Rodzice, na podstawie § 10f rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.) w szkole planuje się zorganizowanie zajęć wspomagających, o których mowa w § 10f ust. 1 wymienionego rozporządzenia, w okresie od dnia 20 września 2021 r. do dnia 22 grudnia 2021 r.

            W ramach zajęć wspomagających planuje się realizację zajęć z następujących przedmiotów (do wyboru): język polski, język angielski, matematyka.

            Zajęcia będą prowadzone w bezpośrednim kontakcie z uczniami, w grupie liczącej co najmniej 5 uczniów (może być to także grupa międzyklasowa).
            Zajęcia odbywać się będą po lekcjach. Rodzice/opiekunowie zainteresowani udziałem dziecka w ww. zajęciach składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację uczestnictwa ucznia w organizowanych w szkole zajęciach wspomagających z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie do 17 września 2021 r. Wzór deklaracji (deklaracja_zaj._wsp..doc)
            Zajęcia będą organizowane dla chętnych uczniów, a złożona deklaracja jest wiążąca.

            Z poważaniem
            Jan Gosztyła

          • NieTUZINkowy Bieg

          • Szanowni Państwo

             

            W dniu 19.09.2021r.  po raz czwarty organizujemy NieTUZINkowy Bieg, który jak co roku odbędzie się w Hłudnie.  

            W tym roku Bieg odbędzie się pod hasłem  w cieniu lasu. W czasie imprezy pracownicy Lasów Państwowych zapoznają uczestników z życiem lasu oraz gospodarowaniem nim.

            Przygotowaliśmy też atrakcje dla dzieci związane z życiem lasu.

             

            Więcej informacji na temat naszego wydarzenia sportowo-kulturalnego można znaleźć na profilu Biegu 

            https://www.facebook.com/Nie-TUZIN-kowy-Bieg-101661208858765 

            Bardzo proszę o przekazanie zainteresowanym nauczycielom/opiekunom/uczestnikom informacji zawartych poniżej. 

            Poza biegiem głównym na dystansie ok 12,5km oraz biegiem na 4km odbędzie się jeszcze 3 biegi dla dzieci:

            Bieg Skrzata - dystans 200m   - rocznik 2013 i młodsi

            Bieg Dzieciaka - dystans 400m  - rocznik 2010-2012

            Bieg Młodziaka - dystans 1 000m - rocznik 2006-2009

             

            Biegi dla dzieci i młodzieży odbędą się osobno dla dziewczyn i chłopców.

            Dla wszystkich biegaczy przygotowane są pamiątkowe medale, niespodzianki oraz pakiety energetyczne a dla zwycięzców statuetki i nagrody.

            Podczas NieTUZINkowego Biegu obowiązują nakazy i zalecenia związane z sytuacją epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

            W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt pod numerem 507 131 326.

             

            Zastępca Prezesa Stowarzyszenia EuroSan

            Paweł Owsiany

          • Stypendia szkolne 2021/22

          •           Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Nozdrzcu informuje, że
            w dniach od 01.09.2021 r. do 15.09.2021 r. przyjmuje wnioski na stypendium szkolne na rok szkolny 2021/22.

                      Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania stypendium to kwota 528 zł netto na członka rodziny. Obowiązuje dochód z miesiąca sierpnia 2021 r. Do dochodu nie wliczamy 500 + . 

                     Więcej informacji na stronie internetowej gminy oraz pod nr. tel. 13 4398020 wew. 43.

          • INFORMACJA - PRZETARG 2021/2022

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie informuje o rozpoczęciu postępowania na wykonanie zadania pn.

            "Sukcesywna dostawa artykułów spożywczych dla Gminnego Bloku Żywieniowego przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie w roku szkolnym 2021/2022”

            DOKUMENTY W DOŁĄCZONYM LINKU

          • Dzień Mamy w SP w Hłudnie – oddział przedszkolny

          •  

             

            „Pójdę do ogrodu śliczne kwiatki tam,

            zrobię z nich bukiecik i mamusi dam.

            Ile w tym bukiecie kwiatków się świeci,

            tyle miej mamusiu pociechy z dzieci”.

             

            Dzień Mamy to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku szkolnego, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Obchodzimy je zawsze 26 maja. Dlaczego właśnie w tym dniu?. Może dlatego, by wszystkie kwiatki wiosny mogły być ofiarowane kochanym mamom. Jedno  słowo – mama, ile kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w środku wdzięczność za to, ze dał nam największy skarb – życie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami wdzięczności.

            Również najmłodsze dzieci z naszej szkoły chciały uczcić to piękne święto w sposób szczególny, dlatego zaprosiły swoje mamy do szkoły na uroczystość specjalnie przygotowaną dla nich w dniu 27 maja. Były wiersze, piosenki, laurki, kwiaty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc.

            Dzieci udowodniły, że kochają swoje mamy nie tylko za to, że są, ale również za to, że są kochające, troskliwe, pracowite, serdeczne, opiekuńcze, wyrozumiałe, cierpliwe i tak można jeszcze długo wyliczać jakie są mamy.  Po występach był słodki poczęstunek, konkursy, zabawy dla dzieci i mam. Uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Ciężko było się rozstać, bo z mamą zawsze jest dobrze i czas szybko płynie.

            Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku i serca, ale było warto by zobaczyć uśmiech i  wzruszone twarze mam. Myślę ze uroczystość na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

            M.K.

          • Sukcesy naszych uczniów

          •  Trójka rodzeństwa : Joanna, Jakub i Szymon Szpiech to chluba dla naszej szkoły i miejscowości. Nasi młodzi karatecy nie zawiedli i pięknie się zaprezentowali na Mistrzostwach Podkarpacia Karate Dzieci i Młodzieży

            Zawody zostały rozegrane w dniu 22 maja 2021 r. w Hali Sportowej MOSiR w Krośnie, a ich organizatorem  był Podkarpacki Okręgowy Związek Karate.

            W Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Karate Kyokushin Dzieci i Młodzieży wzięło udział 209 zawodników z 21 klubów. Startowali oni w 10 kategoriach Kata oraz 30 kategoriach Kumite. 

            Szymon Szpiech zajął I miejsce w kategorii Kumite (walka) chłopców rocznik 2012 – 2014.

            Jakub Szpiech zajął II miejsce w kategorii Kumite kadetów  rocznik 2010 – 2011, a Joanna V.

            https://www.pozk.org.pl/index.php/aktualne

            Z ogromną przyjemnością czytaliśmy wyniki konkursu plastycznego „Zabytki Gminy Nozdrzec” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Nozdrzec.

            Komisja oceniając prace zwracała uwagę na estetykę, pomysłowość, samodzielność wykonania oraz zrozumienie tematyki i jego interpretację. Łącznie na konkurs wpłynęło 127 prac uczniów klas 0-VI z terenu naszej Gminy. 

            W  wyniku przeprowadzonej oceny uczennica klasy 0 – Emilia Kondrat zajęła II miejsce, a Julia Kałamucka (klasa VI)  wyróżnienie. 

             Kacper i Jakub Kuźmik wzięli udział w gminnym konkursie "Rodzinna Palma Wielkanocna", zajmując III miejsce.

            http://gok-nozdrzec.pl/page/5/

            Do osiągnięć dołączamy Miłosza Pęcherka, który wytrwale reprezentował naszą młodzież w szkoleniu Kompetencje medialne - sieć na kulturę"

             Serdecznie gratulujemy i czekamy na więcej.