Moduł PRZETARG 2017-2018 został zmodyfikowany
PRZETARG 2017-2018
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
Pokaz tańca
Dnia 21 czerwca uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na zajęcia taneczne, zorganizowali występ taneczny na który zaprosili rodziców, nauczycieli i koleżanki i kolegów ze szkoły. Występ był podsumowaniem rocznej nauki tańca. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, zachęcając innych do zapisu na kurs w przyszłym roku szkolnym. Na koniec uczniowie otrzymali puchar za udział w Turnieju Tańca Towarzyskiego "Debiuty 2017", który odbył się 3 czerwca w Łańcucie, organizowanego przez Podkarpackie Centrum Tańca.
Wycieczka do Łańcuta
20 czerwca 2017 r. uczniowie z klasy trzeciej wraz z rodzicami pod opieką wychowawczyni Marii Kipisz odbyli wycieczkę do Łańcuta. Inspiracją do zorganizowania wycieczki była tematyka zajęć kręgu tematycznego pt. „Podróże w przeszłość”, a przede wszystkim rozmowa o zamkach w Polsce. Celem wycieczki było zwiedzanie zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Zwiedzający dowiedzieli się od pani przewodnik wielu ciekawych informacji, m. in., że Muzeum – Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz z niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zwiedziliśmy najważniejsze sale w zamku : salę balową, jadalnię wielką, salę kolumnową, teatr dworski, galerię rzeźb. Obejrzeliśmy oranżerię, ogród włoski, ogród różany, wozownię, ujeżdżalnię, stajnie. Wszyscy zachwycaliśmy się pięknymi widokami, które zostały uchwycone na zdjęciach. W drodze powrotnej ochłodziliśmy się lodami. Wszyscy zadowoleni i bardzo zmęczeni wróciliśmy z wycieczki bogatsi o nowe informacje i doświadczenia.
M. Kipisz
Dzień Rodziców
Dzień Dziecka 2017
Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2017 r. Rada Rodziców wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Hłudnie zorganizowała dwie wycieczki: dla młodszych uczniów do Centrum Zabaw dla Dzieci "Fantazja" w Rzeszowie, a dla starszych do Arboretum w Bolestraszycach.
Z tej okazji życzymy wszystkim Naszym Dzieciom aby ich dzieciństwo było najlepsze, najpiękniejsze i aby trwało jak najdłużej! :)
Nasz Patron- Kardynał Stefan Wyszyński
W tym roku świętowaliśmy 8 rocznicę nadania naszej szkole im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Z tej okazji 26 maja zebraliśmy się wszyscy w kościele parafialnym, by wspólnie pomodlić się do naszego wielkiego orędownika. W uroczystym pochodzie ze standarem przemaszerowaliśmy do kościoła. Tam wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego przybliżającego sylwetkę patrona szkoły zaprezentowanego przez uczniów gimnazjum, a opracowanego przez p. B. Skarbek-Kostkę i p. Monikę Sobkowicz. Szczególnie wymownym momentem było złożenie przez deklamujących czerwonych róż przed portretem patrona.
Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. odprawionej przez ks. proboszcza Wojciecha Misia, który zwrócił uwagę na niezłomną postawę Kardynała i zachęcił do brania przykładu z postaci.
Po uroczystej Eucharystii udaliśmy się do szkoły, by złożyć symboliczną wiązankę kwiatów pod popiersiem Patrona. Pan dyrektor zachęcił wszystkich uczniów do naśladowania czynów Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz podziękował wszystkim za zaangażowanie się w uroczystość.
Wycieczka o tematyce historyczno- krajoznawczej nad Morze Bałtyckie
W dniach 17-19 maja br. uczniowie ze szkoły w Hłudnie pod opieką pań: Agaty Dudy i Bogumiły Skotnickiej oraz pana Wiktora Niemca odbyli interesującą wycieczkę do Gdańska i Sopotu. Podróż Pendolino z Rzeszowa minęła w przyjemnej atmosferze.
W Gdańsku przyjezdnych powitała słoneczna pogoda. Uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani w Domu Harcerza nieopodal Fontanny Neptuna. Po obiedzie popłynęli statkiem wycieczkowym „Galeon Lew” na Westerplatte, gdzie zeszli na brzeg i udali się pod Pomnik Obrońców Wybrzeża, który upamiętnia bohaterstwo polskich żołnierzy broniących północnych granic naszego kraju we wrześniu 1939 r. Wyprawa ta była swoistego rodzaju przeżyciem. Powrót nastąpił statkiem „Czarna Perła” pięknie stylizowanym na galeon.
Kolejnego dnia wycieczkowicze, korzystając z Szybkiej Kolei Miejskiej, dotarli do Sopotu, gdzie spędzili cały dzień. Był uroczy spacer po molo. Wobec tego, że dopisywała pogoda, każdy miał ochotę na zamoczenie stóp w morskiej wodzie i słoneczną kąpiel na plaży. Nie obeszło się bez kopania dołków, szukania bursztynów i muszelek. Słońce dogrzewało mocno i opalało plażowiczów. Przyszedł czas na powrót do schroniska, odpoczynek i popołudniowy spacer po Starym Mieście w Gdańsku.
Ostatniego dnia, tj. 19 maja zwiedzono gotycką Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zabytkową Halę Targową w Gdańsku. Czas płynie nieuchronnie. Pomimo tego, że każdy chciał jeszcze pozostać w tak urokliwym miejscu, musiał udać się w drogę powrotną do domu. W Rzeszowie uczniowie zostali odebrani przez wyczekujących z utęsknieniem rodziców.
Uczestnicy wycieczki wraz z nauczycielami i rodzicami składają szczególne podziękowanie pani Annie Śnieżek- właścicielce firmy ZPH ŚNIEŻEK w Hłudnie i panu Wojciechowi Dominowi – właścicielowi „SÓW- POL” w Hłudnie za dofinansowanie wycieczki.
A.D.
"Bogu, ludziom i ziemi ..."
Pod takim hasłem w dniu 10 maja w Zespole Szkół w Warze odbył się konkurs Poezji Józefa Cupaka- miejscowego poety.
Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Nozdrzec. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Nozdrzec - Pan Antoni Gromala. Na uroczystości obecny był honorowy gość - P. Jóżef Cupak - autor prezentowanych tekstów.
Imprezą rozpoczął dyr. ZS w Warze p. Aleksander Fil, który powitał wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników konkursu.
Następnie rozpoczęla sie część konkursowa, do której przystąpiło 8 uczniów ze szkół podstawowych i 5 gimnazjalistów. Recytacjom i interpretacjom utworów p. Józefa Cupaka przysłuchiwało sijury w składzie: p. Danuta Kusińska, p. Janina Helon, p. Elżbieta Skubisz, p. Janina Stokłosa oraz sam autor wierszy, który stwierdził, że ciekawie jest usłyszeć własną poezję w interpretacji uzdolnionej młodzieży. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Piotr Kondrat - uczeń klasy 6 SP, oraz Edyta Górniak - uczennica klasy III gimnazjum.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w konkursie, za wspaniałą i życzliwą atmosferę oraz możliwość bezpośredniego spotkania z autorem wierszy. To dla nas wspaniała okazja, by poznać twórczość człowieka z naszego regionu.
Nasze dziedzictwo kulturowe
W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy szóstej pracowali nad projektem „Nasze dziedzictwo kulturowe”.
Celem projektu było zapoznanie z twórczością ludową mieszkańców Hłudna. Szóstoklasiści przeprowadzili wywiady z artystami, a następnie przedstawili sylwetki na lekcji oraz prezentowali ich dzieła.
Poznaliśmy następujące nazwiska: Lucyna Bieńko, Małgorzata Szpiech, Małgorzata Gładysz, Józefa Szuba, Paweł Martowicz, Irena Kipisz, Agata Kurdziel, Zdzisława Baran, Marek Szpiech, Barbara Toczek, Agata Kurdziel (Gratkowska), Stanisław i Tadeusz Szpiech, Augustyn Potoczny, Urszula Kałamucka, Anna Dąbrowska, Krystyna Toczek.
Prezentowane prace to przede wszystkim ozdoby okolicznościowe, jak bombki, aniołki, pisanki, choinki, zajączki, kurczątka wykonane różnymi technikami, prace na szydełku i na drutach, kowalstwo artystyczne, ozdoby ogrodowe z drewna i metalu, gorsety, bibułkarstwo.
Projekt ten cieszył się dużym zainteresowaniem i realizowany był już czwarty raz. Zauważa się, że w tak małej miejscowości jaką jest Hłudno, co roku odkrywamy nowe talenty i coraz szersze zainteresowanie sztuką. Wiele dzieł artystów zostało przyniesionych przez uczniów, stąd też inni mogli obcować ze sztuką „sam na sam” i podziwiać artyzm prezentowanych prac.
Uwieńczeniem projektu było przygotowanie zbiorowej prezentacji efektów pracy uczniów w programie PowerPoint przez Pawła Obłoja.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Jest to bardzo młode święto państwowe, które obchodzimy 2 maja. Zostało ustanowione przez Sejm RP w 2004 r. Celem jego wprowadzenia było upowszechnienie w społeczeństwie polskim czci oddawanej fladze, aby nigdy nie dochodziło do jej znieważania, aby flaga nas łączyła, aby w tym dniu umacniało się poczucie więzi między Polakami. W tym dniu nasi rodacy wywieszają biało-czerwone flagi w oknach i na balkonach. Przybywają z flagami na uroczystości.
2 maj nie bez powodu został ogłoszony Dniem Flagi. Tego dnia obchodzone jest święto Polaków mieszkających poza krajem i wspólne uczczenie barw narodowych jest manifestacją jedności wszystkich rodaków. Poza tym ten dzień jest dobrym wstępem do święta państwowego Konstytucji 3 maja.
Obchody Święta Flagi mają zasięg ogólnopolski, regionalny, ale także i lokalny. W dniu dzisiejszym uczniowie Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie wzięli udział w biało-czerwonym rajdzie rowerowym o długości 12 km. Przebiegał on na trasie Hłudno - Wesoła- Hłudno. Uczestnicy zebrali się o godzinie 10 na placu szkoły. Ich rowery zdobiły pięknie trzepoczące na wietrze flagi narodowe. Poczęstowali się upieczonymi przez koleżanki muffinkami udekorowanymi na biało-czerwono. Następnie w tempie dostosowanym do grupy przejechali do Wesołej pod ośrodek zdrowia. Tam nastąpił odpoczynek. Po nim w radosnym nastroju wszyscy uczestnicy rajdu zawrócili w drogę powrotną. Po krótkim postoju kolumna skierowała się na dół miejscowości. Tutaj uczniowie i nauczyciele zatrzymali się, aby zrobić piękne fotografie w scenerii urokliwej sypiącej skały, która jest atrakcją turystyczną naszej miejscowości. Wkrótce potem uczestnicy rajdu udali się do domów. Impreza należy do udanych. Zebranym towarzyszyła piękna pogoda, a pięknie pachnące kwitnące drzewa i krzewy napawały radością.
Inicjatorkami biało- czerwonego rajdu były panie: Agata Duda, Bogumiła Skotnicka i Renata Glina.
M. Borucki, Polskie symbole narodowe historia i współczesność, Bellona Warszawa 2012, s.20.
A.D.
Historyczne znaczenie barwy białej i czerwonej
Kolor czerwony różne ludy upodobały sobie od bardzo dawna. Był on uprzywilejowany, więc mogli posługiwać się nim tylko najbogatsi, np. cesarze, królowie. Czerwień był kolorem trudniej uzyskiwanym, co sprawiało, że był drogi.
Drugim bardzo popularnym kolorem był biały. Symbolizował czystość, porządek, szlachetność. Barwy czerwone i białe były lubiane przez Słowian. Bielili oni swoje chaty, bo cenili czystość i porządek.
Nasi przodkowie do malowania na biało swoich chat wewnątrz i na zewnątrz używali wapna albo białej glinki. Natomiast lniane płótno przeznaczone na pościel i ubrania oraz na znaki rycerskie bielili na słońcu. Namoczone zwoje płótna rozkładali latem na łące na wiele godzin i często polewali je wodą.
Barwę czerwoną uzyskiwano z owada o nazwie czerwiec, który żyje na korzeniach rośliny o tej samej nazwie. W okresie wiosenno-letnim pojawiają się na jej korzeniach larwy tego owada. Ma to miejsce w miesiącu, w którym występują one w ogromnych ilościach, dlatego dawno temu został on nazwany czerwcem.
Larwy, czyli poczwarki czerwca, zebrane i wysuszone ucierano na proszek, a potem rozpuszczano na gorącej wodzie, uzyskując farbę intensywnie czerwoną. Nazwa koloru czerwieni też pochodzi od czerwca.
M. Borucki, Polskie symbole narodowe historia i współczesność, Bellona Warszawa 2012, s.16-17.
Prezentacja na temat: Polscy wynalazcy i ich wynalazki
Uczniowie klasy III SP w Hłudnie przygotowali prezentację o polskich wynalazcach i ich wynalazkach.
Informacje gromadzili podczas cyklu zajęć o tematyce: A to ciekawe! Poszerzali swoją wiedzę na ten temat w oparciu o podręczniki, Internet oraz inne źródła informacji. Gromadzili słownictwo wokół pytań: Jaki powinien być wynalazca? Jakie jest znaczenie postępu technicznego dla człowieka? Tworzyli mapę pamięci dotyczącą zalet wynalazków, szukali argumentów dotyczących zalet i wad. Zwieńczeniem zdobytych wiadomości i umiejętności o wynalazkach była prezentacja wybranego wynalazcy i jego dzieła na forum klasy. Ci uczniowie, którzy najlepiej przygotowali i przekazali swoją pracę zostali nagrodzeni.
26 kwietnia zaprosiliśmy do naszej klasy uczniów klasy drugiej, którzy wysłuchali prezentacji o wynalazcach i ich wynalazkach. Albert Kudzia wprowadził zebranych w temat, a uczniowie; Michał Obłój, Aleksandra Domaradzka, Paweł Kłak, Milena Obłój, Wiktoria Martowicz, Faustyna Kałamucka i Anna Kurdziel dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Konkurs w ZsZ w Dynowie "Podkarpacka Tęcza"
I powiatowy konkurs "SZUKAMY TALENTÓW"
7 kwietnia 2017 r. odbyl się I Powiatowy Konkurs pt. ”Szukamy talentów”, którego organizatorem była Szkoła Muzyczna I stopnia w Dynowie. Celem konkursu była prezentacja umiejętności wokalnych, instrumentalnych i tanecznych oraz promowanie aktywności artystycznej dzieci. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy III SP w dwóch kategoriach:
I – wokal – wystąpił Oskar Opaliński z piosenką pt. „Rowerowa piosenka”
III – taniec – grupa taneczna „Śnieżynki” składa się z uczennic klasy trzeciej w osobach: Milena Obłój, Zuzanna Obłój, Faustyna Kałamucka, Anna Kurdziel, Weronika Kurdziel, Natalia Franasowicz, Aleksandra Domaradzka, Wiktoria Martowicz, Klaudia Stodolak. Grupa zatańczyła do utworu „Halleluja”.
Transport uczniom zapewnili rodzice i wspólnie z wychowawczynią Marią Kipisz, która przygotowała swoich wychowanków do występu, kibicowali im. Po przesłuchaniach wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz słodycze.
11 kwietnia na stronie internetowej Szkoły Muzycznej została umieszczona lista laureatów konkursu, na której znalazł się zespół taneczny jak i wokalista.
Uczestnicy konkursu wraz z rodzicami zostali zaproszeni na uroczyste wręczenie nagród w dniu 22 kwietnia. W tym dniu odbyły się również Dni Otwarte Szkoły Muzycznej w ramach, których odbył się koncert uczniów szkoły muzycznej prezentujący instrumenty. Po prezentacji przewodniczący komisji konkursu „Szukamy Talentów” wręczył nagrody laureatom ogłaszając również miejsca. Zarówno nasz zespół taneczny jak i wokalista – Oskar Opaliński – zajęli pierwsze miejsce a w nagrodę otrzymali dyplomy, statuetki oraz drobne upominki. Wszyscy uczestnicy konkursu byli bardzo zadowoleni z sukcesu i długo będą pamiętać te chwile pełne wzruszenia i radości.
Egzamin gimnazjalny
A dzisiaj też jest WIELKANOC...
"Chrystus Zmartwychwstał!
Prawdziwie Zmartwychwstał!
Alleluja!"
Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowo ważny i uroczysty w naszej tradycji chrzescijańskiej. Pozwalają poznać bogatą obrzędowość i symbolikę tego okresu, a nade wszystko są czasem rerleksji i zadumy nad własnym życiem i postępowaniem.
W dniu 12 kwietnia zebraliśmy się na sali gimnastycznej, by wysłuchać, przygotowanej przez uczniow naszej szkoły, części artystycznej o temetyce świątecznej. W montażu słowno-muzycznym pt. "A dzisiaj też jest Wielkanoc" przygotowanym przez panie: B. Skarbek-Kostkę i M. Sobkowicz przypomnieli zwyczaje i obrzędy związane z Niedzielą Palmową, Triduum Paschalnym, Wielką Niedzielą i Poniedziałkiem Wielkanocnym. Dopełnieniem części artystycznej była przepiękna dekoracja wykonana przez panią H. Gładysz, połączona z wystawą prac plastycznych o tematyce wielkanocnej, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.
W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy recytowanych wierszy i śpiewanych pieśni. Ten podniosły i uroczysty nastrój zabraliśmy ze sobą do domów, by wspólnie z najbliższymi przeżywać nadchodzące święta Wielkiej Nocy i cieszyć się ze Zmartwychwstania Chrystusa.
Radosnego Alleluja!
KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ
W dniu 24 III 2017 roku na sali narad UG w Nozdrzcu odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej pod Hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów, którzy zostali wytypowani na podstawie wyników eliminacji szkolnych. Do szkolnego etapu przystąpiło 4 uczniów ze szkoły podstawowej i 2 z gimnazjum. Kolejność po eliminacjach szkolnych była następująca:
SP Gimnazjum
- Kurdziel Dominik 1. Skotnicki Piotr
- Obłój Paweł 2. Duda Dawid
- Kondrat Piotr
- Kudzia Gabriela
Etap gminny konkursu składał się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Kurdziel Dominik – I i tym samym uzyskał kwalifikację do etapu powiatowego, Paweł Obłój – III, a Piotr Skotnicki – VI. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Po zaciętej walce – nasz reprezentant w powiecie zajął II miejsce. W czasie pobytu w Haczowie – gdzie odbył się konkurs, po pierwszej części – pisemnej uczestnicy zwiedzili zabytkowy drewniany kościół znajdujący się na światowej liście zabytków UNESCO oraz wysłuchali prelekcji o jego zabezpieczeniu przeciwpożarowym, jak również je obejrzeli.
Uczestników tego etapu również nagrodzono dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Nad sprawnym przebiegiem konkursu zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym, czuwali strażacy z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Brzozowie.
Bogdan Gładysz
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki
W dniu 23 marca 2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Na uroczystości zebrali się uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami oraz przedszkolaki. Część artystyczną przygotowała pani Elżbieta Gładysz wraz z przedszkolakami, którzy pięknie zaprezentowali się przed starszymi kolegami. Dla uczniów klasy pierwszej było to miłe zaskoczenie, przedszkolaki pięknie zaprezentowały wierszyki oraz zaśpiewały kilka piosenek, których uczyli się od początku roku szkolnego. Następnie uczniowie klasy pierwszej uroczyście ślubowali, że spełnią prośby książki, które wcześniej odczytała im pani z biblioteki. Pierwszoklasiści na zakończenie otrzymali słodkie upominki ufundowane przez sklepik szkolny.
Beata Kondrat
Kapelusz Pani Wiosny
Jaki kapelusz nosi „Pani Wiosna”? Na to pytanie próbowało odpowiedzieć 9 uczestników konkursu plastycznego klas III, V, VI: Anna i Weronika Kurdziel, Faustyna Kałamucka, Natalia Franasowicz, Zuzanna Obłój, Kamil Toczek, Kinga Komada, Sylwia Kurdziel i Gabriela Kudzia. Uczniowie ci wykonali kolorowe kapelusze i ozdobili je motywem kwiatowym z różnych materiałów. Przede wszystkim były to surowce wtórne oraz tak zwane „szpargałki”.
Uroczysta prezentacja prac konkursowych odbyła się w pierwszy dzień wiosny na małej Sali w obecności uczniów całej szkoły podstawowej. Jury zachwyciła pomysłowość, różnorodność oraz artyzm wykonanych prac. Przyznano 2 pierwsze miejsca: Faustynie Kałamuckiej, której kapelusz przypominał piękny kwiat wykonany z krempliny różnymi technikami, oraz Kamilowi Toczkowi , którego kapelusz przyozdobiony był różami z bibuły i tulipanami z plastikowych łyżeczek.
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Dyplomy i nagrody w konkursie ufundował sklepik szkolny. Kapelusze zdobią korytarz szkoły i można je podziwiać do końca roku szkolnego. Opiekę nad konkursem sprawowały Pani Helena Gładysz i Pani Maria Kipisz .
Archiwum Aktualności