AKTUALNOŚCI
JADŁOSPIS
Informacja
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie otrzymała wsparcie w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.” w 2025 r., na kwotę 1500,00 zł.
Wysokość wkładu własnego organu prowadzącego szkołę to 375,00 zł.
Środki zostaną przeznaczone na zakup książek dla dzieci w wieku 3 – 6 lat oraz realizacje działań promujących czytelnictwo.
Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej 2025 „Młodzież Zapobiega Pożarom” i sukces naszego ucznia – Jakuba Kuźmika
29.04.2025r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2025 „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Uczeń naszej szkoły – Jakub Kuźmik z klasy VI poradził sobie świetnie i w konkursie, który składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej, zdobył odpowiednio 20/30 pkt. i 5/7 pkt. Jakub wykazał się doskonałą znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą. Tym samym zajął III miejsce w swojej kategorii wiekowej (klasy
V -VIII).Warto również wspomnieć, że w Eliminacjach Gminnych Turnieju Pożarniczego Jakub okazał się bezkonkurencyjny w swojej kategorii wiekowej, zajmując I miejsce, które stało się przepustką do eliminacji na szczeblu powiatu.
W Eliminacjach Gminnych brali również udział: Filip Zabój, Szymon Duda i Szymon Jarema.
Serdecznie gratulujemy wspaniałego osiągnięcia i wszechstronnej wiedzy!
Słowa podziękowania kierujemy do Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hłudnie, Pana Adama Toczka za poświęcony czas, przekazaną Jakubowi wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Dziękujemy również Rodzicom Jakuba za zaangażowanie i pomoc.
Szkolny koordynator:
Krzysztof Toczek
Pamiętamy o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 12
W dniu 30 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną poświęconą jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.
Część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas 5 i 6 poprzedziło uroczyste wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie wcielający się w postacie historyczne, m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica, Stanisława Małachowskiego czy Ignacego Potockiego przypomnieli najistotniejsze założenia Konstytucji 3 Maja i znaczenie tego dokumentu dla wprowadzenia nowoczesnego ustroju prawnego i politycznego w Rzeczypospolitej. I choć Konstytucja obowiązywała tylko 14 miesięcy, to stała się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski, a także inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Dopełnieniem treści wygłoszonych przez recytatorów i wypowiedzianych w odegranych w krótkich scenkach tematycznych, były pieśni patriotyczne, m.in. „Witaj majowa jutrzenko” czy „Flaga Polski”.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która zachęciła wszystkich uczniów do manifestowania swojej tożsamości narodowej poprzez wywieszenie flagi z okazji Święta Flagi oraz zaproponowała wspólny przemarsz z flagą po najbliższej okolicy. Podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowania uroczystości oraz dekoracji tematycznej związanej z obchodzonym świętem.
Zdjęcia z akademii oraz uroczystego pochodu dostępne są w galerii.
Uczta bogów greckich
W dniu 16 kwietnia 2025 r. na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5 wzięli udział w ciekawym wydarzeniu, jakim była przygotowana przez nich uczta bogów greckich.
Wszyscy uczniowie wcielili się w wybraną przez siebie postać mitologiczną i podczas prezentacji opowiadali o prezentowanym przez siebie bogu, jego historii, przeżyciach, przyjaciołach i rodzinie. Każda osoba wcielająca się w wybranego boga przygotowała odpowiedni strój oraz atrybuty.
Po pięknej prezentacji przyszedł czas na „boską ucztę”, podczas której „bogowie” zasiedli do uczty i delektowali się przyniesionymi przez siebie smakołykami.
Na koniec lekcji odbyła się krótka sesja zdjęciowa. Piękne i pomysłowe stroje, w które przyodziali się „bogowie”, można podziwiać w galerii zdjęć.
Przygotowała: Oliwia Karaś
11
III Gminny Konkurs Plastyczny Wesoła - podróż w Świat, pod tytułem „Mój bohater bajki”
Zapraszamy do udziału w III edycji konkursu plastycznego, którego celem jest przedstawienie w formie pracy plastycznej wymyślonego przez siebie bohatera bajki. Zaprojektowanie i przedstawienie postaci bajkowej nawiązuje do działań artystycznych Pana Zdzisława Kudły – artysty malarza i reżysera filmów animowanych, związanego długie lata ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej. Artysta urodził się w Wesołej, w niej dorastał
i rozwijał pasję do sztuki. Z Wesołej wyruszył w swoją podróż w Świat. Jest twórcą wielu kultowych produkcji bajek i filmów, takich jak: Przygody Bolka i Lolka, Porwanie Baltazara Gąbki, czy Gwiazda Kopernika.Człowiek, którego dokonania, talent i pasja są rozpoznawalne, wartościowe i cenione zarówno w Polsce jak też za granicami naszego kraju. Z pewnością powinien zostać inspiracją dla najmłodszych. Bez względu na to jakie talenty posiadamy, zawsze gdy pragniemy się rozwijać, na pierwszym miejscu muszą być pasja, pracowitość, talent i odwaga! Artysta pochodzący z Wesołej może być dla Was inspiracją.
Pan Zdzisław Kudła wraz z Wójtem Gminy Nozdrzec Panem Stanisławem Żelaznowskim są patronami honorowymi naszego konkursu.
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
Data publikacji: 18 kwietnia 2025„Podkarpacie w Europie” to hasło konkursu fotograficznego, który Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki organizuje wraz z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Konkurs startuje dziś i potrwa do 30 kwietnia. Nagrodą główną dla zwycięzcy jest wycieczka wraz z osobą towarzyszącą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ufundowana przez Elżbietę Łukacijewską, posłankę do Parlamentu Europejskiego.
Celem konkursu jest promocja Polski jako aktywnego członka UE i podkreślenie jej roli w Prezydencji, wspieranie celów polskiego przewodnictwa w Radzie UE, wzbogacanie programu kulturalnego i artystycznego Prezydencji oraz angażowanie uczestników w edukację na temat roli Polski w UE.
Ponadto: promocja walorów kulturowych, przyrodniczych i turystycznych Podkarpacia, ukazanie wpływu integracji europejskiej na rozwój regionu, np. poprzez infrastrukturę, edukację, czy współpracę międzynarodową, wzmacnianie tożsamości regionalnej i europejskiej mieszkańców województwa podkarpackiego, edukacja młodzieży i dorosłych na temat znaczenia Unii Europejskiej w kontekście lokalnym i regionalnym oraz rozbudzenie kreatywności i umożliwienie zaprezentowania swojego talentu.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych i skierowany do miłośników fotografii w każdym wieku, nie tylko z województwa podkarpackiego.
Zdjęcia mogą przedstawiać np. miejsca, obiekty, wydarzenia, symbole itp. Fotografie muszą być wykonane samodzielnie i indywidualnie, nigdzie wcześniej niepublikowane i nieprzedstawiane na innych konkursach.
Należy je przesłać na adres: konkurs@rzeszow.uw.gov.pl z dopiskiem „Konkurs fotograficzny”.
Przewidziana jest nagroda główna – wyjazd wraz z osobą towarzyszącą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ufundowany przez Elżbietę Łukacijewską, posłankę do Parlamentu Europejskiego. Ponadto nagrody upominki dla osób wyróżnionych, przygotowane przez Wojewodę Podkarpackiego, WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą oraz Urząd Miasta w Rzeszowie.
O wyłonieniu zwycięzców zdecyduje powołana w tym celu przez organizatorów Komisja Konkursowa. Przy ocenie prac będzie brała w szczególności pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, oryginalność i atrakcyjność wizualną.
Nagrody zostaną wręczone laureatom 9 maja 2025 r. podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Europy pn. „Polska Prezydencja w UE”.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się w załącznikach.
Wesołego Alleluja!
Niech radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego
wniesie w serca wszystkich miłość i nadzieję,
a powracająca do życia natura będzie natchnieniem w codziennym życiu.
Świąt Wielkanocnych przepełnionych zdrowiem i pokojem życzą,Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy
Szkoły Podstawowej w Hłudnie
Rozdanie nagród w za udział w konkursie strażackim
- 9
PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE
- 6
W dniu 16 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych, które są wyrazem wiary w Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Dzieci z edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej pod przewodnictwem wychowawców i nauczycieli, przygotowały inscenizację nawiązującą do zwyczajów wielkanocnych. Przedstawienie było pełne barw i kolorów oraz nadziei w moc Zmartwychwstania.
Na zakończenie, życzenia wielkanocne złożyła uczniom i nauczycielom przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- Diana Kłak, a następnie przekazała głos Pani Dyrektor, która wygłosiła uroczyste przemówienie i podziękowała wszystkim za wspólne świętowanie.
Powtarzamy przez działanie- tworzymy lapbooki
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. /Konfucjusz/
Tę niezwykle mądrą myśl wcielili w życie uczniowie klasy 7, którzy po zapoznaniu się z biografią Adama Mickiewicza oraz poznaniu jego dzieł: ballady „Świtezianka” oraz dramatu romantycznego „Dziady cz. II” do utrwalenia zagadnień z omówionych utworów wykorzystali lapbooki. Ta forma pracy pozwoliła im nie tylko zapamiętać wymagane informacje, ale również dała im możliwość oryginalnego zaprezentowania informacji na określony temat. A trzeba przyznać, że uczniom klasy 7 kreatywności i pomysłowości nie brakuje. Stworzyli niezwykle ciekawe prace zamieszczając w nich różnorodne elementy z zapisanymi informacjami, np. harmonijki, karteczki, koperty, koperty, kieszonki, krzyżówki, koła fortuny, itp.
Piękne i bogate w treść prace można obejrzeć na fotografiach.
5
Konkurs na ozdobę wielkanocną rozstrzygnięty!!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, zarówno tym najmłodszym z klasy „0” , poprzez tych z klas 1-3, a skończywszy na klasach 4-7 za przygotowanie pięknych prac plastycznych o tematyce wielkanocnej zarówno w kategorii: pisanka wielkanocna jak i ozdoba wielkanocna.
Uczniowie, przygotowując swoje prace, wykazali się wielką pomysłowością, kreatywnością oraz estetyką wykonania. Autorzy prac starali się, aby ich ozdoba wyróżniała się oryginalnością i niepowtarzalnością. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie mieszczącej się na dolnym korytarzu szkoły.
Komisja konkursowa dokonała szczegółowego oglądu wszystkich prac i wyłoniła następujących zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.
Klasa „0”
1 miejsce – Liliana Kozdraś
2 miejsce – Aleksander Grządziel
3 miejsce – Maja Eroglu
Klasy I-III
Ozdoba wielkanocna
1 miejsce – Marcelina Banaś
2 miejsce – Gracjan Dudek
3 miejsce – Mikołaj Grządziel
Pisanka wielkanocna
1 miejsce – Emilia Kondrat
2 miejsce – Szymon Kałamucki
3 miejsce – Łukasz Kłak
Wyróżnienie: Antoni Grządziel
Klasy IV-VII
Ozdoba wielkanocna
1 miejsce – Nikola Kozdraś
2 miejsce – Michał Bobola
3 miejsce – Wiktoria Kałamucka
Pisanka wielkanocna
1 miejsce- Zuzanna Gładysz
2 miejsce – Milena Banaś
3 miejsce – Oliwia Karaś
Wyróżnienie: Liliana Chrapek, Diana Kłak
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych pomysłów i życzymy sukcesów w kolejnych. Uroczyste wręczenie nagród, dyplomów oraz drobnych upominków nastąpi w dniu 16 kwietnia 2025 r. podczas akademii o tematyce wielkanocnej.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego
16
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia 2025 obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem obchodów jest podniesienie świadomości na temat życia, potrzeb oraz tolerancji i zrozumienia problemów osób bedących w spectrum autyzmu. Nasza szkoła solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem, zorganizowała akcję "Na niebiesko dla autyzmu"
Pedagog Szkolny
Samorząd Uczniowski
Pierwszy Dzień Wiosny
- 23
Zbiórka makulatury na misje
W marcu 2025 r. w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka makulatury. Dochód ze sprzedaży zostaje przeznaczony na budowę studni głębinowych w krajach afrykańskich.
DZIĘKUJEMY NAUCZYCIELOM, RODZICOM I UCZNIOM NASZEJ SZKOŁY ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE I UDZIAŁ W TEJ SZLACHETNEJ AKCJI.
REGULAMIN KONKURSU NA OZDOBĘ WIELKANOCNĄ
,,Najładniejsza pisanka lub ozdoba wielkanocna”
1. ORGANIZATOR KONKURSU: Organizatorem konkursu jest Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie
2. WARUNKI UCZESTNICTWA: Uczestnikiem konkursu może zostać każdy uczeń klas 1-8 naszej szkoły oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego.
Każdy uczestnik może przedstawić jedną pracę. Stworzone na konkurs prace powinny być podpisane przez autora wg wzoru: imię i nazwisko, klasa.
Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: I grupa- Oddział Przedszkolny II grupa – klasy I-III i III grupa- klasy IV-VIII .
CELE KONKURSU:
-rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów;
-rozwijanie wrażliwości estetycznej;
-stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych;
- propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
- kształtowanie umiejętności manualnych dzieci.
4. ZADANIE KONKURSOWE: Ozdoby wielkanocne oraz pisanki wykonujemy dowolną techniką z możliwością zastosowania techniki mieszanej, preferowane jest użycie materiałów naturalnych, tj.: drewno, sznurek, suszone owoce, papier, różnego rodzaju ziarna itp. Uczniowie z przedszkola i klas młodszych mogą wykonać pracę z pomocą rodziców.
5. TERMIN I WARUNKI DOSTARCZENIA PRAC: Prace należy dostarczyć do 7 kwietnia 2025 r. do opiekunów Samorządu Uczniowskiego, tj. P. Barbary Skarbek-Kostki, P. Renaty Gliny, P. Kingi Skiby.
6. OCENA PRAC I ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD:
1) O wyłonieniu zwycięzców konkursu zdecyduje Komisja Konkursowa powołana przez organizatora.
2) Prace oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami:
– oryginalność, – pomysłowość, – estetyka wykonania.
3) Organizator przewiduje wyróżnienia, dyplomy oraz nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej.
4) Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 11 kwietnia 2025r. Otrzymane prace przechodzą na własność organizatora i zostaną wyeksponowane na szkolnej wystawie.
PODKARPACKA TĘCZA
Zespół Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie informuje, że nastąpiły rozstrzygnięcia posiedzeń jury w ramach XXV edycji Wojewódzkiego Konkursu "Podkarpacka Tęcza" pod hasłem "PODKARPACKI KALENDARZ TRADYCJI".
Wśród osób nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Hłudnie:
Kategoria artystyczna:
- I miejsce - Karol Ziemba - op. p. Barbara Skarbek - Kostka
- Wyróżnienie - Michał Bobola - op. p. Barbara Skarbek - Kostka
Cieszymy się, że mamy uzdolnionych artystycznie uczniów. Gratulujemy wysokich wyników.
Szczegółowe wyniki konkursu zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Informacja
W związku z rozpoczynającymi się pracami remontowymi w budynku szkoły, informujemy, iż od 26 marca 2025 r. do budynku szkoły wchodzimy, wejściem od strony budynku LKS.
Remont rozpoczynamy na poziomie szatni szkolnych, ta część budynku szkolnego zostaje wyłączona z użytku.
Szatnie zostają przeniesione na salę gimnastycznej.
Przejście pomiędzy budynkiem szkolnym, a salą gimnastyczną, zostaje zabezpieczone, dla potrzeb firmy zajmującej sie remontem.
Prosimy rodziców i uczniów o wyrozumiałość, termin realizacji obejmuje okres nauki szkolnej, ale dołożymy wielkich starań, żeby tego czasu nie zakłócić.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hłudnie
Bogumiła Skotnicka
Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”
20 marca 2025 w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W czterech kategoriach (żaczek, maluch, beniamin, kadet) wzięło udział 17 uczniów.
Konkurs, znany na całym świecie, sprawdza umiejętności logicznego myślenia i matematycznego rozwiązywania problemów.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Młodzież zapobiega pożarom
Gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy pożarniczej.
Po więcej szczegółów odsyłamy do strony UG w Nozdrzcu.
7
Archiwum Aktualności