• Europejski Tydzień Szczepień

• 20-25 kwietnia obchodzimy, już po raz X, Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem Tygodnia jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, by chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

W linku pismo PSSE w Brzozowie

• ILUZJONISTA W NASZEJ SZKOLE

• W dniu 20 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedził ILUZJONISTA. W godzinnym pokazie magii i iluzji wzięli udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci chętnie pomagały artyście w wykonywaniu magicznych sztuczek. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki w postaci kolorowych baloników. Występ artysty bardzo podobał się wszystkim uczestniczącym w spotkaniu.

• Udział w spektaklu ”Balladyna” oraz zwiedzanie Ogrodu Biblijnego w Starej Wsi

• 13 kwietnia bieżącego roku grupa uczniów z klas 5, 7 i 8 wybrała się na szkolny wyjazd. Jego celem było zwiedzenie Ogrodu Biblijnego w Starej Wsi, a następnie  obejrzenie spektaklu teatralnego pt.”Balladyna” wystawianego w kinie  w Brzozowie przez Narodowy  Teatr Edukacji.

Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie Ogrodu Biblijnego usytuowanego przy Bazylice  Ojców Jezuitów w Starej Wsi. To wyjątkowe miejsce obrazuje historie biblijne Starego i Nowego Testamentu.

Można tu zobaczyć rzeźby z piaskowca, które zdobią ponad 20 scen biblijnych. Wśród nich są m.in. raj  z postaciami Adama i Ewy pod drzewem poznania dobra i zła, góra Synaj, tablice z dziesięcioma przykazaniami, grota Betlejemska czy Góra Wniebowstąpienia.

Niewątpliwie atrakcją ogrodu jest wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Wrażenie robi również rosnąca nieopodal ponad 100-letnia lipa oraz piękna aleja brzozowa. Dopełnieniem całości jest piękny krajobraz przyrodniczy. Jest to doskonałe miejsce, w którym można  się wyciszyć i oddać kontemplacji oraz wypocząć aktywnie.

Po obejrzeniu ogrodów uczniowie wraz z opiekunem udali się do Brzozowa, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Balladyna”. Świetne miejsca na widowni (pierwszy rząd przed sceną) sprawiły, że można było bardzo dokładnie śledzić poczynania aktorów na scenie. Ciekawa scenografia, dynamiczna gra aktorska oraz wspaniałe efekty dźwiękowe i specjalne sprawiły, że sztuka uczniom się bardzo podobała, co więcej , dostarczyła też wielu emocji, bowiem odnosili oni wrażenie, że słowa padające ze sceny, są do nich kierowane (świadczyły o tym komentarze uczniów po zakończeniu przedstawienia).

• WYCIECZKA DO BRZOZOWA

• Dnia 13 kwietnia 2023r. uczniowie klas O - III wybrali się na wycieczkę do Brzozowa i Starej Wsi. Głównym celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci poznały historię lokalnego miejsca kultu religijnego, prawidłowego zachowania się podczas oglądania spektaklu oraz stosownego zachowania się w miejscach religijnych. Dowiedziały się też, jak bezpiecznie podróżować autokarem i poruszać się w ruchu ulicznym.

Dzieci poznały ciekawą historię małej Pippi Pończoszanki - głównej bohaterki, dzięki której przekonały się, co to znaczy tolerancja i szacunek względem drugiego człowieka. Dowiedziały się też, jaką wartość ma prawdziwa przyjaźń i empatia. W przedstawieniu obok aktorów występowały lalki teatralne. Przedstawienie było niezwykle interesujące, wesołe, przeplatane piosenkami i animacjami. Spektakl „Ach, ta Pippi” został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia

Drugim punktem wycieczki było odwiedzenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi. Siostra przewodniczka opowiedziała dzieciom historię powstania Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Przybliżyła postać bł. Edmunda Bojanowskiego (założyciela zgromadzenia), zasługi bł. Siostry Celestyny Faron i siostry Służebnicy Bożej Leoni Nastał. Dzieci zwiedziły Muzeum Misyjne, które składa się głównie z eksponatów przyrodniczych i etnograficznych pochodzących z różnych kontynentów świata, gdzie siostry ze Starej Wsi prowadzą posługę misyjną. Dodatkową atrakcją do zobaczenia była zachwycająca, ruchoma szopka bożonarodzeniowa oraz kolekcja figurek Dzieciątka Jezus pochodzących z różnych krajów, wykonanych z różnych materiałów i różnych wielkości. Na koniec wizyty dzieci zwiedziły kaplicę z relikwiami bł. Edmunda Bojanowskiego oraz otrzymały obrazki z postaciami błogosławionych.

• Jezus żyje! Alleluja!

• W dniu 5 kwietnia  uczniowie naszej szkoły przedstawili  program słowno-muzyczny pt. „Jezus żyje! Alleluja”, wprowadzający do najważniejszego wydarzenia w  religii chrześcijańskiej jakim  jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W pierwszej  części programu zostały zaprezentowane teksty literackie ks. Jana Twardowskiego skłaniające  do refleksji nad przeżywaniem tajemnicy Zmartwychwstania , zaś druga część zawierała opis zwyczajów i tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych, począwszy od Niedzieli Palmowej, poprzez dni Triduum Paschalnego, aż po Wielkanoc i Lany Poniedziałek. Na zakończenie spotkania zostały złożone świąteczne życzenia przez Samorząd Szkolny oraz Pana Dyrektora.

Dopełnieniem słowa były pieśni śpiewane przez grupę uczennic  naszej szkoły oraz tematyczna dekoracja.

Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości  czuwały panie: Barbara Skarbek-Kostka, Monika Sobkowicz oraz Renata Glina