W niedzielne listopadowe popołudnie do Domu Strażaka w Hłudnie przybyli mieszkańcy miejscowości całymi rodzinami ( dzieci z rodzicami, młodzież, babcie i dziadkowie), aby poczuć ducha polskości. W tym dniu bowiem, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nauczyciele wraz z młodzieżą przygotowali spotkanie o tematyce patriotycznej.
Najpierw w biało- czerwonej scenerii zebrani na sali wysłuchali montażu słowno-muzycznego pt.: „Bo wolność krzyżami się mierzy”, przygotowanego przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Hłudnie pod kierownictwem pań: Barbary Skarbek-Kostki i Moniki Sobkowicz. Część tę rozpoczęli trzecioklasiści – wychowankowie pani Elżbiety Fary-Kałamuckiej, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki opiewające piękno naszej Ojczyzny.
Następnie starsza młodzież przypomniała w wierszach, piosenkach i wspomnieniach Polaków walczących o wolność i godność narodową, jak długą i ciężką drogę przeszedł nasz narób, by nazwać Polskę wolną i niepodległą. Przywołano powstania narodowe z XIX wieku, pierwszą i drugą wojnę światową. Występy uczniów przeplatane były wyświetlanymi fragmentami filmów wojennych w opracowaniu pana Wiktora Niemca.
Uwieńczeniem tej części programu był taniec z flagami w wykonaniu uczennic z gimnazjum pod kierunkiem pani Małgorzaty Mazur-Herbut oraz złożenie hołdu poległym w postaci ułożenia flagi biało-czerwonej z zapalonych zniczy.
Po dawce duchowej przyszła kolej na coś dla „ciała” - uczestnicy spotkania zostali poczęstowani słodkościami i ciepłym napojem, przygotowanymi przez panie z Rady Rodziców w formie szwedzkiego stołu. Ciasta i ciasteczka upiekły w domu mamy uczniów - panie Teresa Jarema, Anna Jarema, Barbara Rynak, Agnieszka Obłój, Barbara Toczek, Dorota Komada, Bożena Potoczna, Jolanta Szpiech, Renata Naleśnik, Agnieszka Jarema.
Następnie pani Agata Duda przedstawiła zebranym sylwetki wybitnych Polaków, związanych z naszym środowiskiem: Karola Hliwy – nauczyciela z Hłudna, który zginął w obozie koncentracyjnym, księży :Walentego Sobowskiego, Gabriela Marszałka – proboszczów z naszej parafii, ks. Józefa Pęcherka urodzonego w Baryczy i kapelana majora Józefa Żelaznowskiego pochodzącego z Izdebek. Prelekcję wzbogaciła prezentacja zdjęć związanych w tymi postaciami, zgromadzonych przez autorkę.
Po prezentacji przyszedł czas na wspólne śpiewanie, które rozpoczęły panie z chórku parafialnego w składzie - panie: Danuta Kondrat, Krzysztofa Szpiech, Wiesława Czerkies, Dorota Tworzydlak. Nie tylko można było zanucić z nimi: „Rozszumiały się wierzby płaczące”, czy „Serce w plecaku”, ale także przypomnieć sobie inne popularne pieśni żołnierskie i patriotyczne przygotowane specjalnie na tę okazję i powielone w szkole, by każdy mógł przyłączyć się do śpiewania.
Podniosły charakter uroczystości przypominały symbole narodowe, stanowiące scenografię do montażu oraz znaki polskości w postaci biało-czerwonych kotylionów, które przypięli na piersiach wykonawcy. W przygotowanie oprawy plastycznej, będącej doskonałym dopełnieniem i jednocześnie czytelnym przekazem prezentowanych tekstów, zaangażowali się: Helena Gładysz, Renata Glina, Karolina Niemiec, Maria Kipisz przy współpracy bibliotekarki z biblioteki publicznej – Ireny Kipisz.
Spotkanie było bardzo udane i owocne dzięki zaangażowaniu innych osób ze środowiska: OSP w osobie pana Adama Toczka, który zadbał o to, by w sali było ciepło, a wszystko funkcjonowało bez zarzutu; pani Krystyny Toczek z miejscowego SKW, która wypożyczyła naczynia. GOK z Nozdrza nie tylko wypożyczył sprzęt nagłaśniający, ale również pomógł w powieleniu okolicznościowej broszury o wybitnych patriotach z naszego regionu, Pozytywnie na całość spotkania wpłynęły również aprobata i osobiste zaangażowanie pana dyrektora - Jana Gosztyły .
Wierzymy, że spotkania i projekty o charakterze środowiskowym z udziałem wszystkich organizacji działających w Hłudnie wejdą na stałe do kalendarza. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego dnia.
HG