• ŚWIĘTA MAJOWE

          • Z okazji upamiętnienia majowych rocznic w naszej szkole zrealizowaliśmy projekt pt ,, Konstytucja 3 Maja i czasy stanisławowskie'' W ramach projektu uczniowie młodszych klas wykonali prace plastyczne, gazetki oraz zaprezentowali symbole narodowe. Starsi uczniowie przygotowali lekcję historii pt. "Wiwat Konstytucja" , lapbooki oraz wzięli udział w grach tematycznych - escape room. Dziękujemy nauczycielom i uczniom za pełne zaangażowanie.

             

          • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Izdebkach

          • Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem władz samorządowych, służb mundurowych z terenu Gminy Nozdrzec, przedstawicieli lokalnych instytucji i szkół odbyły się dzisiaj w Izdebkach. Uroczystości miały miejsce w Kościele Parafialnym pw. Zwiastowania Pańskiego w Izdebkach oraz pod Kopcem Konstytucji 3 Maja. W trakcie Mszy św. modlono się za Ojczyznę. Po jej zakończeniu głos zabrał Wójt Gminy Nozdrzec Pan Stanisław Żelaznowski, który przedstawił sposoby wyrażania patriotyzmu w dzisiejszej Polsce zarówno w życiu prywatnym jak i społecznym. Po ceremonii w kościele poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół podstawowych z terenu naszej gminy wraz z członkami lokalnej społeczności udały się pod Kopiec Konstytucji 3 Maja, którego historia sięga 1921 r. Pierwotnie znajdował się on w miejscu zwanym „Pod Izdebnikiem”, ale kilka lat temu przeniesiono go w obecne miejsce, czyli w pobliże Środowiskowego Domu Samopomocy im. Anny w Izdebkach. Pod pomnikiem biało - czerwony wieniec złożył Wójt Gminy Nozdrzec Pan Stanisław Żelaznowski w asyście Sekretarz Gminy Nozdrzec Pani Agnieszki Baran i Radnej Gminy Nozdrzec Pani Grażyny Gładysz. Delegacje straży, szkół i lokalnych instytucji również złożyły symboliczne wiązanki.

            Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie pod opieką Pani Agaty Dudy i Pani Bogumiły Skotnickej również uświetnili tę uroczystość. Reprezentowali oni naszą szkołę z pocztem sztandarowym. Złożyli także kwiaty pod pomnikiem. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu. A.D.

          • Europejski Tydzień Szczepień

          • 20-25 kwietnia obchodzimy, już po raz X, Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem Tygodnia jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, by chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

            W linku pismo PSSE w Brzozowie

          • ILUZJONISTA W NASZEJ SZKOLE

          • W dniu 20 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedził ILUZJONISTA. W godzinnym pokazie magii i iluzji wzięli udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci chętnie pomagały artyście w wykonywaniu magicznych sztuczek. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki w postaci kolorowych baloników. Występ artysty bardzo podobał się wszystkim uczestniczącym w spotkaniu.

          • Udział w spektaklu ”Balladyna” oraz zwiedzanie Ogrodu Biblijnego w Starej Wsi

          • 13 kwietnia bieżącego roku grupa uczniów z klas 5, 7 i 8 wybrała się na szkolny wyjazd. Jego celem było zwiedzenie Ogrodu Biblijnego w Starej Wsi, a następnie  obejrzenie spektaklu teatralnego pt.”Balladyna” wystawianego w kinie  w Brzozowie przez Narodowy  Teatr Edukacji.

            Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie Ogrodu Biblijnego usytuowanego przy Bazylice  Ojców Jezuitów w Starej Wsi. To wyjątkowe miejsce obrazuje historie biblijne Starego i Nowego Testamentu.

            Można tu zobaczyć rzeźby z piaskowca, które zdobią ponad 20 scen biblijnych. Wśród nich są m.in. raj  z postaciami Adama i Ewy pod drzewem poznania dobra i zła, góra Synaj, tablice z dziesięcioma przykazaniami, grota Betlejemska czy Góra Wniebowstąpienia.

            Niewątpliwie atrakcją ogrodu jest wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Wrażenie robi również rosnąca nieopodal ponad 100-letnia lipa oraz piękna aleja brzozowa. Dopełnieniem całości jest piękny krajobraz przyrodniczy. Jest to doskonałe miejsce, w którym można  się wyciszyć i oddać kontemplacji oraz wypocząć aktywnie.

            Po obejrzeniu ogrodów uczniowie wraz z opiekunem udali się do Brzozowa, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Balladyna”. Świetne miejsca na widowni (pierwszy rząd przed sceną) sprawiły, że można było bardzo dokładnie śledzić poczynania aktorów na scenie. Ciekawa scenografia, dynamiczna gra aktorska oraz wspaniałe efekty dźwiękowe i specjalne sprawiły, że sztuka uczniom się bardzo podobała, co więcej , dostarczyła też wielu emocji, bowiem odnosili oni wrażenie, że słowa padające ze sceny, są do nich kierowane (świadczyły o tym komentarze uczniów po zakończeniu przedstawienia).

          • WYCIECZKA DO BRZOZOWA

          • Dnia 13 kwietnia 2023r. uczniowie klas O - III wybrali się na wycieczkę do Brzozowa i Starej Wsi. Głównym celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci poznały historię lokalnego miejsca kultu religijnego, prawidłowego zachowania się podczas oglądania spektaklu oraz stosownego zachowania się w miejscach religijnych. Dowiedziały się też, jak bezpiecznie podróżować autokarem i poruszać się w ruchu ulicznym.

            Dzieci poznały ciekawą historię małej Pippi Pończoszanki - głównej bohaterki, dzięki której przekonały się, co to znaczy tolerancja i szacunek względem drugiego człowieka. Dowiedziały się też, jaką wartość ma prawdziwa przyjaźń i empatia. W przedstawieniu obok aktorów występowały lalki teatralne. Przedstawienie było niezwykle interesujące, wesołe, przeplatane piosenkami i animacjami. Spektakl „Ach, ta Pippi” został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia

            Drugim punktem wycieczki było odwiedzenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi. Siostra przewodniczka opowiedziała dzieciom historię powstania Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Przybliżyła postać bł. Edmunda Bojanowskiego (założyciela zgromadzenia), zasługi bł. Siostry Celestyny Faron i siostry Służebnicy Bożej Leoni Nastał. Dzieci zwiedziły Muzeum Misyjne, które składa się głównie z eksponatów przyrodniczych i etnograficznych pochodzących z różnych kontynentów świata, gdzie siostry ze Starej Wsi prowadzą posługę misyjną. Dodatkową atrakcją do zobaczenia była zachwycająca, ruchoma szopka bożonarodzeniowa oraz kolekcja figurek Dzieciątka Jezus pochodzących z różnych krajów, wykonanych z różnych materiałów i różnych wielkości. Na koniec wizyty dzieci zwiedziły kaplicę z relikwiami bł. Edmunda Bojanowskiego oraz otrzymały obrazki z postaciami błogosławionych.

          • Jezus żyje! Alleluja!

          • W dniu 5 kwietnia  uczniowie naszej szkoły przedstawili  program słowno-muzyczny pt. „Jezus żyje! Alleluja”, wprowadzający do najważniejszego wydarzenia w  religii chrześcijańskiej jakim  jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

            W pierwszej  części programu zostały zaprezentowane teksty literackie ks. Jana Twardowskiego skłaniające  do refleksji nad przeżywaniem tajemnicy Zmartwychwstania , zaś druga część zawierała opis zwyczajów i tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych, począwszy od Niedzieli Palmowej, poprzez dni Triduum Paschalnego, aż po Wielkanoc i Lany Poniedziałek. Na zakończenie spotkania zostały złożone świąteczne życzenia przez Samorząd Szkolny oraz Pana Dyrektora.

            Dopełnieniem słowa były pieśni śpiewane przez grupę uczennic  naszej szkoły oraz tematyczna dekoracja.

            Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości  czuwały panie: Barbara Skarbek-Kostka, Monika Sobkowicz oraz Renata Glina

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Data 21 marca wszystkim jednoznacznie kojarzy się z początkiem kalendarzowej wiosny.  A tej  oczekujemy bardzo niecierpliwie, po miesiącach zimna i szarości. Dlatego też  z ogromną radością witamy wiosnę, gdyż kojarzy się ze słońcem, ciepłem i pięknymi kolorami.

            W tym roku wiosna zawitała do naszej szkoły wyjątkowo radośnie i kolorowo. Już od samego rana najmłodsi uczniowie poprzebierani w barwne stroje różnych zwierząt i owadów  recytowali wiersze i śpiewali piosenki przywołując „Panią Wiosnę” . Sala gimnastyczna zamieniła się na jakiś czas w piękną wiosenną łąkę, po której radośnie i beztrosko harcowały  zwierzątka. Zabawom i śmiechom nie było końca. Mali aktorzy doskonale czuli się w rolach i z ogromnym zaangażowaniem prezentowali swoje postacie. Było pięknie, wesoło i gwarno, jak przystało na prawdziwą wiosnę.

            Po części artystycznej uczniowie udali się do dwóch sal lekcyjnych, aby wziąć udział w warsztatach plastycznych o tematyce wiosenno-świątecznej. Młodsze dzieci pod okiem pani Ireny Kipisz oraz swoich opiekunów wykonywały ozdoby wiosenne z wykorzystaniem patyczków, gąbek dekoracyjnych oraz różnorodnych elementów dekoracyjnych. Starsi uczniowie , korzystając z pomysłów i podpowiedzi pani Heleny Gładysz, wykonywali kartonowe pisanki zdobione wycinanymi i gotowymi elementami dekoracyjnymi, kurki wielkanocne ze sznurka oraz zajączki wielkanocne z filcu.

            Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy włączali się w wykonywanie ozdób, chętnie ze sobą współpracowali i dzielili się swoimi pomysłami. Warsztaty były też doskonałą formą integracji międzyuczniowskiej oraz czasem na swobodną wymianę zdań i  myśli .

            Przygotowanymi  podczas warsztatów pracami plastycznymi zostanie udekorowana szkoła. Serdecznie dziękujemy paniom prowadzącym warsztaty za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie zajęć oraz ciekawe propozycje tematów prac plastycznych.

            Ostatnim punktem w szkolnych obchodach „pierwszego dnia wiosny” był pokaz mody ekologicznej.  Do udziału w tej części zgłosiło się dziewięcioro uczniów, którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie stroje, promujące ekologiczny styl  życia. Mieliśmy okazję obejrzeć bardzo oryginalne i pomysłowe kreacje damskie uzupełnione ciekawymi nakryciami głowy oraz ekologicznymi pantoflami i torebkami oraz niebanalne ubrania dla chłopców wykonane z ekologicznych materiałów. Wszystkim uczestnikom pokazu dziękujemy za trud włożony w przygotowanie strojów. Dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy oraz drobne upominki.

            Pierwszy dzień wiosny upłynął nam bardzo miło, radośnie i niezwykle intensywnie. Bawiliśmy się doskonale. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu wiosna zagości  u nas na dobre.

            Organizatorem  „Dnia Wiosny” był Samorząd Szkolny wraz z opiekunami.

            Szczegóły z obchodów „Dnia Wiosny” znajdziecie w galerii zdjęć.

          • Projekt edukacyjny „TRADYCYJNY SAD”

          •  

            Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego  projektu edukacyjnego „TRADYCYJNY SAD” organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

            Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

            W projekt zaangażowała się grupa uczniów z klasy 7 i 8, która podjęła się realizacji zadań na poszczególnych etapach projektu. Opiekunem projektu jest nauczyciel biologii Pan Krzysztof Toczek.

            Zapraszamy do obejrzenia prezentacji promującej projekt.

          • ZAPISY DZIECI DO SP HŁUDNO

          • Informujemy, że w terminie od 6 marca 2023 r. do 15 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hłudnie  można dokonać zapisu dziecka  do oddziału przedszkolnego  (zapis dzieci pięcio i sześcioletnich) i szkoły podstawowej.

            Wniosek o przyjęcie należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 15 marca 2023r.

            Wniosek do pobrania w załączniku:


          • Świetujemy Dzień Kobiet

          • 8 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet, pod hasłem: „Siła, mądrość, piękno”. Uczniowie pod kierunkiem Pana Krzysztofa Toczka przygotowali część artystyczną, która miała na celu ukazanie różnorodnych pasji współczesnych kobiet i zainteresowań naszych uczennic. Nie zabrakło pięknych wierszy dedykowanych naszym Paniom, pokazu talentów muzycznych, tanecznych, gry na instrumentach. Panowie stanęli na wysokości zadania i pokazali jak ważną rolę ogrywają Kobiety. Udowodnili również, że tkwi w nich siła, mądrość, piękno. Na koniec uroczystości głos zabrał Pan Dyrektor Jan Gosztyła, były życzenia, kwiaty i słodkie upominki dla naszych wspaniałych Pań wręczane przy słowach piosenki „Możesz wszystko!”.

             

            Z okazji Dnia Kobiet z całego serca pragniemy złożyć wszystkim naszym drogim Paniom najwspanialsze życzenia : by rozwijały swoje pasje i talenty, śmiało dążyły do upragnionych celów i nie rezygnowały ze swoich marzeń. Niech uśmiech gości zawsze na Waszych twarzach!

          • Wyjazd najmłodzych uczniów do kina

          • W dniu 1 marca 2023 r. uczniowie klas 0 – 4 wybrali się wraz z opiekunami panią M. Kipisz i panią B. Walus do Multikina Rzeszów na film pt. „Kot w butach. Ostatnie życzenie”.

            Celem wyjazdu było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i środkach transportu. Integracja uczniów oraz wzmacnianie więzi koleżeńskiej.

            Wszystkim uczestnikom film bardzo się podobał. Historia pokazana w nim  posiada wiele ważnych przesłań i morałów na temat wartości przyjaźni, rodziny i miłości. Film ten zachwyca pięknem audio- wizualnym oraz  świetnym dubbingiem i historią z morałem – jak to na bajki przystało.

            Po obejrzeniu filmu był tez czas na zjedzenie smacznych przekąsek i możliwość uczenia się nowych rzeczy.

            Dziękujemy bardzo rodzicom obecnym na wycieczce za pomocą i opiekę.

          • Eat healthy and stay healthy / Jedz zdrowo i pozostań zdrowo

          •  

             

            Pod takim hasłem uczniowie klasy III i IV na lekcji języka angielskiego zrealizowali projekt celem, którego było nie tylko poznanie nowych wyrażeń, ale promocja zdrowego stylu życia. Wykonaniu zadania towarzyszyła atmosfera radości. Sałatki smakowały wybornie.

          • WARSZTATY

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hłudnie informuje o zorganizowanych warsztatach:    

             

            * dla uczniów kl. IV -  VIII  -  w dniu 03.04.2023 roku,  od godziny  8:55 .

            Tematy : ”Profilaktyka uzależnień”, „Telefon, mój przyjaciel czy wróg?”.

             

             

            * dla rodziców uczniów  klasy 0  - w dniu 15 maja 2023 roku, o godz. 15:00.

            Tematem będzie: „Wpływ nowych technologii  na rozwój dziecka do 6 roku życia”.

            Prosimy o obowiązkową obecność  jednego z rodziców.

          • Lekcja biblioteczna

          • Biblioteka Publiczna w Hłudnie zorganizowała lekcję biblioteczną dla swoich małych czytelników z klas II i III. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym czytaniem książki "Franklin i książka z biblioteki", które nagle przerwał niespodziewany gość. Jak się okazało był to sam żółwik Franklin. Dzieci były zachwycone, serdecznie i ciepło go przywitały. Ten zabawny żółwik, pomaga dzieciom zrozumieć wiele spraw, z którymi maja problemy. Jego przygody uczą, ale i bawią. Po wspólnej zabawie i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, Franklin wyruszył w dalszą podróż. To było naprawdę wyjątkowe spotkanie, które przyniosło wiele radości wszystkim dzieciom.

          • Pierwszaki – czytelnikami biblioteki szkolnej

          • Dzień 24.02.2023 r. był dla uczniów klasy pierwszej bardzo ważny, ponieważ wtedy zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

            Zanim jednak złożyli uroczystą przysięgę bycia wzorem czytelników, wykazali się znajomością: tytułów bajek i baśni, alfabetu oraz cyfr.

            Właśnie po wzorowo zdanym „egzaminie na czytelnika” oraz  wysłuchaniu skarg i próśb książek skierowanych do wszystkich czytelników, pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę, w której zobowiązały się respektować prośby książek zawarte w Regulaminie korzystania z biblioteki. Po oficjalnym przyjęciu  do grona czytelników uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

            Na zakończenie spotkania pierwszaki wyrecytowały wiersze mówiące o tym, co daje książka, do czego książka jest uczniom potrzebna oraz zaśpiewały „Piosenkę o książce”.

            Uroczystość pasowania została przygotowana przez opiekuna biblioteki szkolnej. W inscenizacji wzięli udział uczniowie klasy III i V oraz pierwszaki.

          • „Wyjazd na Narty”

          •  W dniu wyjazdu tj. 31 stycznia  2023 roku , grupa 26 uczniów z naszej szkoły pod opieką opiekunów wynajętym autobusem wyjechała spod szkoły w kierunku stoku Kiczera w Puławach. Po 1,5- godzinnej jeździe byliśmy na miejscu. Warunki do jazdy były wystarczające i zaczęła się nasza przygoda z nartami. Część uczniów doskonaliła swoje umiejętności narciarskie pod okiem opiekunów, a część pod okiem pana Bogusława  i Mateusz stawiała swoje pierwsze kroki na nartach. Całodzienny pobyt w ośrodku narciarskim połączony z nauką jazdy na nartach  to dla młodzieży świetny sposób na kształtowanie swojej sprawności fizycznej, a także charakteru i ambicji. Taki wyjazd sprzyja również integracji młodzieży, ponieważ brali w nim udział uczniowie z różnych klas. Dowiedzieliśmy się również, że aby coś osiągnąć, trzeba walczyć do końca, bo „kto nie próbuje, ten nie ma”. Wszyscy zgodnie uznali wyjazd za bardzo udany. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wspólnej wyprawy.

             Wyjazd nie odbyłby się bez opieki nauczycieli – p. B. Skotnickiej, p. R. Gliny, oraz p. K. Toczka. Pomocą organizacyjną i dodatkowa parą oczu na stoku służył również rodzic, p. Lucyna Kondrat. Serdecznie dziękuję.

             

            Opracowała: B. S

          • Pozstrzygnięcie konkursu w LO w Dubiecku

          • Gratulujemy naszej uczennicy Wiktorii Kałamuckiej zajęcia II miejsca w drugiej edycji konkursu pod hasłem "Matematyczne Boże Narodzenie" w kategorii "Bombka origami" zorganizowanego przez LO im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku.

                                                                                                                                                                A.D.