100 lat NIEPODLEGŁEJ
„Żaden kraj nie może być szczęśliwy, dopóki nie jest wolny.
A nie może być wolny, dopóki nie jest silny”.
/Ignacy Jan Paderewski/
W dniu 11 listopada świętowaliśmy stulecie niepodległości Polski. Świętowaliśmy i to w pełnym tego słowa znaczeniu. W tym dniu bowiem świętowała cała społeczność Hłudna, od najmłodszych do najstarszych. A jak?:
O godz 10. 40. młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum zebrała się na placu apelowym przed szkołą, by z przypiętą na piersi biało - czerwoną wstążeczką, z pocztem sztandarowym na czele, dumnie wyruszyć na Mszę Świętą do kościoła, odprawianą w intencji Ojczyzny. Na Mszy obecny był również poczet sztandarowy miejscowej OSP, a także Rada Sołecka z sołtysem wsi – Stanisławem Szpiechem. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa mieli przypięte na piersi biało-czerwone symbole , o co zadbali rodzice z Rady Rodziców.
W czasie Mszy odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej bohaterom, którzy swoim działaniem, postawą i ofiarą życia wywalczyli wolną i niepodległą Polskę. Odsłonięcia dokonała najstarsza mieszkanka Hłudna – pani Stanisława Szpiech, która ukończyła 99 lat. Towarzyszli jej: Sołtys wsi Hłudno – Stanisław Szpiech, Dyrektor szkoły – Jan Gosztyła oraz Ks. proboszcz Wojciech Miś.
Rownież homila poświęcona była ojczyźnie. Ksiądz przytoczył w niej definicje Ojczyzny wybitnych Polaków: poetów, pisarzy, a także kompozytorów i wielu innych, którzy swoją działalnością oddawali cześć i sławili piękno naszego kraju ojczystego.
Po uroczystościach kościelnych, wszyscy zostali zaproszeni do Domu Strażaka, gdzie miało miejsce dalsze świętowanie. W okolicznościowej scenerii Dyrektor szkoły – pan Jan Gosztyła powitał zebranych i zapoznał z programem uroczystości. Po nim nastąpiło wspólne zaśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”
Część artystyczną rozpoczął polonez w wykonaniu młodszych uczniów, a po nim zgromadzeni w sali mieszkańcy Hłudna i goście zostali zaproszeni na niezwykłą lekcję historii –widowisko słowno-muzyczne pt.: „Pisk Białego Orła”. Motywem przewodnim przedstawienia był biały orzeł, którego pisk nie pozwalał tracić nadziei na odzyskanie wolności. Dopełnieniem spektaklu były piękne piosenki mówiące o potrzebie poświęcenia życia w imię miłości Ojczyzny oraz ukazujące niezłomność naszego narodu w walce o niepodległość. W trakcie spektaklu została przedstawiona prezentacja multimedialna ukazująca najchwalebniejsze i najwznioślejsze wydarzenia z kart naszej historii. W finałowej części spektaklu zostały odśpiewane piosenki mówiące o „zmartwychwstaniu „ Polski oraz sławiące piękno naszego ojczystego kraju. Na nowo na scenie pojawił się biały orzeł, by pokazać, że nadzieje Polaków na odzyskanie wolności nie poszły na marne.
Po części artystycznej nastąpiła krótka przerwa, w czasie której widzowie i uczestnicy świętowania raczyli się słodkościami i napojami przygotowanymi przez rodziców z Rady Rodziców.
Dalszą część stanowiło wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, któremu przewodziła miejscowa schola.
Dopełnieniem obchodów była okolicznościowa wystawa: „Ojczyzna piórem i szkicem wyrażona” autorstwa Krystyny i Izabeli Toczek.
Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.
Nie byłoby tak uroczyście i ciekawie, gdyby nie ogromne zaangażowanie wszystkich środowisk Hłudna, począwszy od szkoły, przez Bibliotekę Publiczną,Sołtysa, Radę Rodziców, OSP, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, scholę oraz wiele innych osób.
Szkoła zadbała o część artystyczną wraz z dekoracją. Zaagażowani byli nie tylko nauczyciele, ale również panowie z obsługi.
Panie z Rady Rodziców zadbały o symbole polskości i „udekorowały” nimi wszystkich świętujących oraz przygotowały i obsługiwały bufet.
Pani Krystyna Toczek wypożyczyła naczynia oraz udostępniła eksponaty z Izby Pamięci, potrzebne do scenografii. Uzupełnieniem dekoracji były meble i sprzęty wypożyczone od pani Zdzisławy Baran.
Prezes OSP – Adam Toczek udostępnił salę i zadbał, by wszystkim było ciepło.
Piękne stroje uczestników przedstawienia to zasługa rodziców, a w szczególności pań: Ireny Kipisz, Lucyny Bieńko i Barbary Toczek, które szyły, pomagały w dekoracji i były na „każde zawołanie” w chwili, gdy czegoś brakowało. Nad wszystkim czuwali: dyrektor szkoły – Pan Jan Gosztyła oraz sołtys Hłudna – pan Stanisław Szpiech, którzy nie tylko służyli radą, ale również pomagali przy organizacji.
Cieszmy się z takiego świętowania. Bądźmy dumni z siebie, z tego,czego udało się dokonać kolejny już raz.
Ppt0000000(1).ppt
http://sphludno.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=410