• Konkurs „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2020”

          • W tym roku uczniowie naszej szkoły przystąpili po raz kolejny do konkursu na „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2020”. Organizatorem konkursu jest  Fundacja Ekologiczna Arka z siedzibą  w Bielsku-Białej. Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, które mają zwrócić uwagę na problem związany ze środowiskiem, jednocześnie będąc  prośbą z troską o nie.

            Listy były pisane na specjalnym papierze wykonanym z makulatury, który-wraz z materiałami edukacyjnymi – został przekazany do szkoły. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jego celem jest wyłonienie najpiękniejszego listu napisanego podczas tegorocznej akcji. Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym- szkoła biorąca udział w akcji, wybrała najpiękniejsze listy napisane w placówce i przesłała ich scany do organizatora. W drugim, spośród wszystkich nadesłanych listów jury wybierze do 50 prac finałowych. W etapie ostatnim – na fanpage’u Fundacji Ekologicznej Arka na portalu Facebook (www.facebook.com/fundacjaarka) zostanie przeprowadzone głosowanie internautów, którzy wybiorą najpiękniejszy list. Na list można głosować zostawiając przy nim lajka. Głosowanie na Facebooku odbędzie się od 3 -17 listopada 2020r. Wyniki zostaną ogłoszone 19 listopada 2020r.

            Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy przyłączyli się do tej akcji. Trzymamy kciuki za Wasze prace, a wszystkich zachęcamy do głosowania na „Najpiękniejszy List dla Ziemi 2020”.

            Podejmujmy również konkretne działania, aby Nasza Planeta była miejscem czystym i bezpiecznym. 

            B. Skarbek-Kostka

          • DZIEŃ CHŁOPAKA INACZEJ

          • 30 września, w Dzień Chłopaka, w naszej szkole samorząd corocznie organizował okolicznościową dyskotekę. W tym roku ten szczególny dla młodych mężczyzn dzień obchodzony był inaczej, stał się bowiem Dniem Krawata. Pomysł podobał się wszystkim. Najmłodsi powiesili na swoich szyjach krawaty wykonane własnoręcznie na zajęciach, natomiast starsi wystroili się w krawaty, co prócz zabawy, dawało im możliwość zwolnienia z odpytywania. Oczywiście nie zabrakło życzeń dla wszystkich chłopaków, zarówno tych małych, jak i dużych.

          • NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY”

          • Jak co roku, nasza szkoła przyłączyła się do Narodowego Czytania, akcji społecznej zainicjowanej w 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta RP,  propagującej znajomość literatury narodowej.

            12 uczniów - po 4 osoby z klas V, VI i VII, wcieliło się w postaci z pierwszego aktu dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” i przybliżyło słuchaczom sceny rozgrywające się nad jeziorem Gopło i w chacie Wdowy.

            Szkolne czytanie przygotowały panie: B. Skarbek-Kostka i H. Gładysz   

          • NieTuzinkowy Bieg

          • 40 uczniów naszej szkoły zgłosiło się do udziału w III edycji NieTuzinkowego  Biegu, zorganizowanego na teranie naszej miejscowości.

            Biegacze pokonywali różnej długości trasy, w zależności od kategorii wiekowej. W Biegu Skrzata na podium znaleźli się: Gabriel Barnaś i Szymon Szpiech, którzy zajęli I i II miejsce. Oprócz biegów, zgromadzeni na obiektach sportowych przy naszej szkole mogli poznać tajniki dyscypliny sportowej – Speet-ballu, a także spróbować swoich sił w malarstwie, pod czujnym okiem artystów.

            Dziękujemy organizatorom za niezapomniane wrażenia.

            więcej na:

            https://brzozowiana.pl/inne/item/5627-nietuzinkowy-bieg-stowarzyszenia-euro-san-hludno-2020-cz-2.html?fbclid=IwAR1LJhRGKpiePvLRp1If0HUknBU4YKuB8lXDDJB1QHf6VTGJx4rM9l4Dq_M

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          • 15 września uczniowie naszej szkoły bardzo licznie przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki.

            Najstarsi postawili na strój w kropki, a młodsi wykazali się kreatywnością – były m.in. pomalowane w kropki maseczki, dwóch piątoklasistów wykonało scretch z kropką. Najwięcej pojawiło się obrazków z kropek wykonanych przez uczniów klasy II i III. Prace najmłodszych zostały wystawione na korytarzu szkolnym, a zaangażowanie niektórych możemy zobaczyć również na dołączonych fotkach.

          • Rozpoczynamy rok szkolny 2020/2021

          • Po długiej nieobecości uczniowie znowu przekroczą progi szkoły. Jednak organizacja pracy szkoły będzie wymagała od uczniów rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły dodatkowych wyzwań w związku z obecną sytuacja epidemiczną. Dlatego zwracam się do wszystkich o zapoznanie się z z PROCEDURAMI funkcjonowania szkoły w nowym roku szkolnym. Dokument znajduje się w zakładce DOKUMENTACJA SZKOŁY.

          • „10 lat z patronem szkoły Kardynałem Stefanem Wyszyńskim”

          • W bieżącym roku szkolnym mija 10 lat od chwili nadania naszej szkole im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

            Z okazji tej rocznicy chcielibyśmy przypomnieć postać tego wspaniałego człowieka, o którym Jan Paweł II powiedział:

            Szczególnym przedmiotem [...] medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa, śp. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. To wszystko uczyńcie przedmiotem medytacji i podejmijcie to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym on, Kardynał Stefan, Prymas Polski, dobry pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno. Niech dzieło to podejmą z największą odpowiedzialnością pasterze Kościoła, niech podejmie je duchowieństwo, kapłani, rodziny zakonne, wierni każdego wieku i każdego zawodu. Niech podejmą je młodzi. Niech podejmie je cały Kościół i cały Naród. Każdy na swój sposób, tak jak Bóg i własne sumienie mu wskazują. Podejmijcie i prowadźcie je ku przyszłości.”.

            Wypowiedziane przez Ojca Świętego słowa jakże są adekwatne do obecnej sytuacji. Kierując się nimi, chcielibyśmy zachęcić wszystkich uczniów naszej szkoły, a także  Rodziców i inne chętne osoby do wzięcia udziału w konkursie poświęconym Patronowi naszej szkoły.

             

            Dla uczniów klas:0 – 3 proponujemy:

            • przygotowanie portretu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonanego dowolną techniką;
            • zilustrowanie jakiegoś wydarzenia z życia Patrona.

            Uczniom klas starszych: 4 – 8 proponujemy:

            • przygotowanie albumów zawierających najważniejsze informacje z życia i działalności duszpasterskiej Kardynała, ciekawe ilustracje opatrzone krótkimi opisami, ciekawostki  związane z  osobą Patrona lub samodzielne zilustrowanie albumu;
            • przygotowanie prezentacji multimedialnej o Patronie;
            • ułożenie pisemnej wypowiedzi zawierającej interpretację dowolnie wybranej myśli Kardynała;
            • ułożenie tekstu poetyckiego (wiersza) związanego z postacią Kardynała.

            Czas trwania konkursu: od 22 kwietnia 2020r.do 20maja 2020r.

            Organizator konkursu: opiekun biblioteki szkolnej: Barbara Skarbek- Kostka

            Koordynatorzy  konkursu:                                       Helena Gładysz, Agata Duda

            Patronat honorowy nad konkursem: Dyrektor        Jan Gosztyła

            Wszystkie wykonane prace można przesyłać bezpośrednio na
            adres szkoły: zshludno@wp.pl
            lub na adres: barbaraskarbekkostka@wp.pl

            W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę kontaktować się z organizatorką konkursu:
            nr tel. 663377941

            Wszystkie przygotowane prace zostaną nagrodzone punktami za pracę na rzecz szkoły i środowiska oraz znajdą się na wystawie zorganizowanej na stronie naszej szkoły.

            Zachęcamy Wszystkich do aktywnego włączenia się do konkursu.

            Zróbmy razem coś pięknego i szlachetnego!

          • Święto Flagi

          • 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czyli święto, które ma przypominać Polakom, jak ważna dla kraju jest biało-czerwona flaga.

            Święto Flagi wpisane zostało na stałe w polską tradycję i obchodzone jest w całym kraju od 2004 roku. Dzień pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Narodowym 3 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej uzupełnia rejestr najważniejszych polskich świąt majowych.

            W tym roku w dobie nauczania zdalnego, uczniowie wraz z rodzicami zadbali  o wywieszenie flagi na budynkach mieszkalnych, a ponadto chętni piąto- i szóstoklasiści wykonali biało-czerwone kotyliony, przypominające wszystkim nasze narodowe barwy.

          • „Dobrem odpłacaj za dobro”

          • Pod takim hasłem uczniowie klasy IV w ramach lekcji wychowawczej wykonali podziękowania dla  osób, m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, strażaków, listonoszy, którzy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem pomagają ludziom w tym szczególnie trudnym czasie pandemii.

            Niech te uczniowskie prace będą wyrazem naszego uznania dla tych osób.

            Bardzo Wam dziękujemy! Jesteście wielcy!

          • Zapraszam Cię do muzeum

          •    

            Taki tytuł nosił projekt realizowany przez uczniów klasy szóstej na lekcji języka polskiego. Uczniowie przygotowali plakaty i lapbooki o wybranym muzeum, na których znalazły się takie zagadnienia jak: pełna nazwa muzeum, jego lokalizacja, zasoby, oferta dla zwiedzających, jak dojechać oraz odpowiadali na pytanie – dlaczego warto odwiedzić właśnie to muzeum? Z prac uczniów powstała wystawa, która pozwala innym poznać różne rodzaje muzeów i zachęca do odbycia ciekawych wycieczek.

          • Białe szaleństwo

          • W dniu 3 lutego 2020 r. po zbiórce o godzinie 7.30 uczniowie Szkoły Podstawowej w Hłudnie wraz z nauczycielami B. Skotnicką, R. Gliną, J. Szpiech oraz rodzicami B. Ryndak, E. Czopor, M. Obłój wyjechaliśmy do Puław. Około godziny 9:00 dotarliśmy na miejsce. Pierwsze co musieliśmy zrobić to wypożyczyć sprzęt narciarski. Gdy już każdy został odpowiednio ubrany podzielono nas na grupy biorąc pod uwagę umiejętności jazdy na nartach. Większość uczniów udała się z grupą początkujących, zaś kilka osób podjęło próbę zjeżdżania z dużego stoku.

            Dzięki pracowitości, wytrwałości i chęci zapanowania nad nartami oraz pracy instruktorów narciarstwa p. Kewina i p. Mirka,  grupa uczniów, która po raz pierwszy miała styczność z nartami, opanowała podstawowe umiejętności jazdy na nartach.

             

            Po około 2 godzinach nauki zadowoleni narciarze szusowali z górek i byli pełni niezapomnianych wrażeń. O godzinie 12.00 była przerwa na obiad i każdy uczeń mógł zjeść smaczną zapiekankę. Po obiedzie dalej pod okiem instruktorów jak i opiekunów korzystaliśmy ze stoków narciarskich . O 16.00 oddaliśmy sprzęt i po miło spędzonym czasie wróciliśmy do domów.

            Taki wyjazd był bardzo potrzebny i na pewno dzięki niemu wszyscy uczestnicy polubili jazdę na nartach. Z pewnością będą go miło i długo wspominać.

            Z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd oby tylko śniegu dosypało.

            Opracował: Fabian Skotnicki

             

          • V Festiwal Kolęd i Pastorałek „Cantate Deo”2020

          • W dniu 26 stycznia 2020r. w Domu Strażaka w Nozdrzcu odbył się dziewiętnasty Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek połączony z V Festiwalem Kolęd i Pastorałek „Cantate Deo”, organizowanym przez parafię Nozdrzec. Członkowie jury podkreślali wysoki poziom prezentacji konkursowych. Po długich obradach nie przyznano miejsc, a jedynie równorzędne wyróżnienia:

            w grupie klas 0 –III: Julia Konopacka -SP Izdebki, Lena Serwatka -SP Izdebki, Wiktoria Kałamucka SP -Hłudno i Blanka Skubisz -SP Wara;

            w grupie klas IV –VIII: Maja Mazur -SP Wesoła, Maja Barnaś -SP Hłudno, Amelia Kudzia -SP Hłudno, Julia Fil -SP Izdebki.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, słodycze i pamiątkowe statuetki.

            M. Sobkowicz

            Filmik dostępny:

            https://www.youtube.com/watch?list=PLv6DxfDKrX4E57EyOQ3LfRHrFVh5wKFJ1&time_continue=960&v=7iUdmFudoTw&feature=emb_logo

             

          • Kochanym Babciom i Dziadkom w dniu Ich święta

          •  

            W dniu 14 stycznia w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość  związana z  Dniem Babci i Dziadka. Jak co roku, święto to obchodzone jest uroczyście przez naszą społeczność szkolną. Licznie zebrani na sali gimnastycznej Goście zostali powitani przez pana dyrektora, a następnie obejrzeli jasełka przygotowane przez liczną grupę uczniów naszej szkoły.

             W dalszej części uroczystości na szkolnej scenie zaprezentowali się najmłodsi uczniowie, którzy poprzez recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek i odgrywanie zabawnych scenek dziękowali Babciom i Dziadkom za Ich miłość, troskę, wyrozumiałość, cierpliwość i dobre serce.

             Po występach dzieci  nastąpiło wspólne odśpiewanie piosenki „Sto lat”, a następnie wnukowie wręczyli swoim Babciom i Dziadkom przygotowane upominki i złożyli życzenia. Na koniec pan dyrektor złożył zgromadzonym Babciom i Dziadkom życzenia zdrowia, zadowolenia z wnuków oraz podziękował za przyjęcie zaproszenia na uroczystość.

            Występy dzieci bardzo podobały się zgromadzonym Gościom, którzy nie szczędzili gromkich braw i słów uznania oraz podziękowania. Z niejednego oka popłynęła łza radości. Po części artystycznej nasi Szanowni Goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przegotowany przez panie z Rady Rodziców, które aktywnie i z wielkim zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie tego niezwykłego spotkania.

            Naszym Kochanym Seniorom życzymy wielu lat życia w dobrym zdrowiu i poczuciu, że jesteście potrzebni Waszym wnukom, a oni za Waszą miłość i wielkie serce potrafią się odwdzięczyć tym samym.

            Nad przygotowaniem i zorganizowaniem uroczystości czuwały Panie: Bożena Walus, Elżbieta Fara- Kałamucka, Maria Kipisz, Helena Gładysz, Barbara Skarbek-Kostka i Monika Sobkowicz.

            B. Skarbek-Kostka

          • Jasełka szkolne

          • Jasełka to  przedstawienie, które wprowadza nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Mają one wyjątkowy charakter i zawsze dostarczają wielu wrażeń i wzruszeń.

            W tym roku jasełka szkolne pt.: „A nadzieja znów wstąpi w nas...” odbyły się 20 grudnia. Pod kierunkiem pań: B. Skarbek-Kostki i M. Sobkowicz aktorzy (uczniowie od najmłodszych do najstarszych z naszej szkoły) piękną grą i kolędami, w  okolicznościowej scenerii, przygotowanej przez p. H. Gładysz, wprowadzili nas w uroczysty nastrój tego wyjątkowego okresu.

             W pierwszej scenie poznaliśmy współczesną polską rodzinę przygotowującą się do świąt Bożego Narodzenia, do której zawitał anioł. Natomiast druga przeniosła nas do tradycyjnej stajenki z narodzonym Jezuskiem, Maryją i Józefem. Do Nowonarodzonego przybywają aniołowie, trzej królowie, pasterze, rodzice oraz dzieci. Wszyscy odwiedzający Jezusa składają mu dary i obietnice. 

             Zgromadzeni na sali nagrodzili artystów gromkimi brawami.

            Po przedstawieniu Pan Dyrektor złożył wszystkim okolicznościowe życzenia.

            Dziękujemy artystom za piękną grę, wzruszenia, a rodzicom za przygotowanie strojów dla aktorów.

          • Przy wigilijnym stole

          • Ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną upłynął w naszej szkole w duchu tradycji związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Na lekcjach omawiano polskie zwyczaje i obyczaje dotyczące m. in. wieczerzy wigilijnej, łamania się opłatkiem czy kolędowania. Później uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli przy klasowych świątecznych stołach, by wspólnie się posilić, połamać opłatkiem, a następnie śpiewać popularne polskie kolędy. W młodszych klasach w spotkania przy wigilijnym stole zaangażowali się również rodzice dzieci.