• Warsztaty świąteczne

          • W dniu 17 grudnia chętni uczniowie z klas V i VI naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Hłudnie. Tematem warsztatów było zdobienie akrylowej bombki. Pod czujnym okiem pani Ireny Kipisz młodzież krok po kroku poznawała tajniki zamiany akrylowej bombki w dzieło sztuki. Pierwszym krokiem było jej matowienie, później obmyślanie wzoru, nanoszenie go bombkę za pomocą specjalnych korektorów, a następnie posypywanie brokatem. Ostatni etap to wykonanie eleganckiej zawieszki ze wstążki.

            O materiały zadbała pani bibliotekarka, a same bombki powędrowały do domów uczestników warsztatów, jako ozdoba ich choinek.

          • Jak być proekologicznym?

          • Na to pytanie udzielił odpowiedzi gość, który z inicjatywy biblioteki publicznej zawitał w naszej szkole 9 grudnia. Uczniowie klas IV, V i VI wysłuchali prelekcji pana Tomasza Bartnickiego, który najpierw omówił wpływ działalności człowieka na środowisko, podając przykłady szkodliwych oddziaływań na naszą planetę. Następnie opowiedział o działaniach, jakie może podjąć każdy, by ratować naszą Ziemię. Bo przecież nie trzeba tak wiele, by było lepiej.

            Mamy nadzieję, że po tak ciekawej prelekcji, urozmaiconej przykładami ukazanymi na slajdach, nasi uczniowie zwrócą baczniejszą uwagę na segregowanie odpadów, oszczędzanie wody czy świadome zakupy. Wierzymy, że podzielą się również zdobytą wiedzą z domownikami.

            Bądźmy proekologiczni!

             

          • „Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, daj nam znać, co się z nami będzie dziać”

          •       28 XI 2019 r. nasza szkoła hucznie obchodziła tradycyjne andrzejki. Uczniowie klas 0-3 rozpoczęli zabawę od godziny piętnastej. Wspólnie z wychowawcami oraz rodzicami spędzili ten czas w cudownym nastroju.

            Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem. Zgodnie z historią to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, lecz w naszej szkole huczna dyskoteka andrzejkowa połączona z wróżbami odbyła się po zajęciach lekcyjnych 28 listopada 2019 r. Podczas dyskoteki uczniowie klasy ósmej zapewnili nam wspaniałą muzykę.

            Zabawę uatrakcyjniły różnego rodzaju wróżby wykonane przez uczniów Samorządu Szkolnego, do których wprowadziło nas przedstawienie przygotowane przez klasę piątą. Czarodzieje i Czarodziejki poprzez czary czy tańce wprowadzili nas w świat magii i czarodziejstwa.  Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współczesne wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Dodatkowo rodzice wraz z opiekunami samorządu zapewnili dobry poczęstunek w postaci frytek i ziemniaków na patyku tzw. „świderków”.

            Nad przebiegiem dyskoteki czuwali nauczyciele:

            M. Kipisz, E. Fara-Kałamucka, H. Gładysz, B. Gładysz, R. Glina, B. Skotnicka.

            Jak co roku zabawa cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród najmłodszych jak i nieco starszych uczniów.

            Niezawodni rodzice zadbali o pyszny poczęstunek dla swoich pociech.

            Opracował: F. Skotnicki

          • GMINNE IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE RĘCZNEJ

          • W dniu 20.11. 2019 roku w naszej szkole dobyły się gminne  Igrzyska Dzieci dziewcząt i chłopców w piłce ręcznej. W zawodach wzięło udział 5 drużyn dziewcząt i 5 drużyn chłopców. Po zaciętej walce ostateczna kolejność zajętych miejsc była następująca:

            Dziewczęta :                                                                   Chłopcy:

            I  Nozdrzec,                                                                     I Izdebki

            II  Hłudno,                                                                       II Hłudno

            III  Wara ,                                                                        III Wesoła 1

            IV Izdebki                                                                         IV Wara                           

            V  Wesoła 1                                                                    V Nozdrzec

             

             

             

            B. G.

          • „Gdzieś daleko w Nibylandii Czyli raju wiecznych dzieci. Mieszka człowiek co przykładem Dla zgubionych chłopców świeci …”

          • W dniu 2 X 2019 roku uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I, II i IV wzięli udział w imprezie edukacyjnej przygotowanej w kinie „SOKÓŁ” w Brzozowie przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

            W spektaklu „Piotruś Pan” trwającym 65 minut dzieci zostały zabrane w magiczną, roztańczoną, rozśpiewaną podróż w krainie Niebylandii.

            Główny bohater, Piotruś Pan to chłopiec, który nie chce dorosnąć. Przewodzi on grupie Zagubionych Chłopców, a życie w Nibylandii upływa mu na psotach, figlach i przeżywaniu nieskończonej ilości magicznych przygód. Na wyspie wraz z nim żyją też Indianie. Nie dają im spokoju piraci z niebezpiecznym Kapitanem Hakiem na czele.

            Do Nibylandii Piotruś zabiera także dziewczynkę – Wendy ….

            Dzieci dowiedziały się że nie da się przeżyć swojego prawdziwego życia w świecie wirtualnym, bo w pewnym momencie przestanie być fascynujące, po prostu nam się znudzi. Przecież nie da się oszukać czasu i prędzej czy później każdy z nas będzie musiał dorosnąć i dojrzeć. Nie oznacza to wcale, że będąc dorosłym nie można być szczęśliwym jak dziecko, że nie można pozostawić w sobie cząstki dziecka.

            Spektakl wszystkim się bardzo spodobał.

            Opiekę sprawowały panie: E. Fara – Kałamucka, R. Glina, M. Kipisz i B. Walus.

            Przygotowała E. F. – K.

          • UCZESTNICZKI KONKURSU "MIKOŁAJKOWE DEBIUTY 2019"

          • W dniu 21 listopada w SP im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach odbyły się gminne eliminacje konkursu „Mikołajkowe Debiuty”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy II- Wiktoria Kałamucka, która zaśpiewała piosenkę pt. „Laleczka z saskiej porcelany” oraz Zuzanna Gładysz z piosenką „Jesienny kujawiaczek”. Wiktoria w kategorii klas II-III zajęła II miejsce i będzie reprezentowała gminę na szczeblu powiatowym 5 grudnia w BDK w Brzozowie. Zuzanna otrzymała wyróżnienie. Obydwie dziewczynki zasłużyły na wielkie brawa. Pięknie się zaprezentowały i, co najważniejsze, świetnie poradziły sobie z tremą. Życzymy dalszych sukcesów.

            M. K.

          • KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY MARII KONOPNICKIEJ

          • „… Jadą, jadą dzieci drogą …” /Maria Konopnicka/

            Chcesz odkryć świat wiejskiej przyrody? Zasiąść w cieniu słomianego dachu chaty? Poznać lasy, pola? Przyjrzeć się pracom i zabawom ludowym? Zobaczyć bociana, jaskółki, zające, żabę, lisa? To wszystko właśnie widziały dzieci w drodze ….

            W dniu 20 XI 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I – II pt. „Jaki piękny kraj …” - wiersze Marii Konopnickiej.

            Maria Konopnicka (1842-1910) – poetka, nowelistka, autorka wielu utworów dla dzieci, m.in. „O Janku Wędrowniczku”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „ Na jagody” oraz jednego z najpiękniejszych zbiorów klasycznej poezji dla dzieci „Co słonko widziało”.

            Jako wprowadzenie w klimat, uczniowie  z klasy II przedstawili krótka scenę J. Brzechwy pt. „Na straganie”, a potem odbył się konkurs. Recytacje dzieci oceniła komisja składająca się  z rodziców. Ocenie podlegał – dobór repertuaru, dykcja, postawa i ruch sceniczny oraz interpretacja.

            Pierwsze miejsce zajęli :

            klasa I – Daria Baran

            klasa I – Jakub Kuźmik

            klasa I – Zuzanna Drewniak

             

            klasa II – Zuzanna Gładysz

            klasa II – Wiktoria Kałamucka

            klasa II – Nikola Kozdraś

             

            Wszyscy otrzymali dyplomy i książki. Sponsorem nagród dla uczniów był sklepik szkolny.

            Organizatorzy: Maria Kipisz i Elżbieta Fara – Kałamucka dziękują małym artystom za piękne recytacje a rodzicom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.

            Elżbieta Fara - Kałamucka

             

          • "LEGENDY ZIEMI NOZDRZECKIEJ"

          • Promocja publikacji pt. „Legendy Ziemi Nozdrzeckiej”15 listopada w Szkole Podstawowej w Hłudnie miała miejsce promocja publikacji pt. „Legendy Ziemi Nozdrzeckiej”.Spotkanie poprowadził pan Jacek Cetnarowicz ze Stowarzyszenia „Towarzystwo Miłośników Ziemi Dynowsko- Brzozowskiej”. Przywitał przybyłych gości: pana wójta Stanisława Żelaznowskiego, dyrektora szkoły -pana Jana Gosztyłę, kierownik ŚDS im. Anny w Izdebkach- panią Katarzynę Dyrdę, sołtys Hłudna- panią Agatę Kurdziel, prezes KGW w Hłudnie- panią Krystynę Toczek, panią Barbarę Toczek, która jest autorką ilustracji do legend i autorów znakomitych opowieści oraz szanownych gości biorących udział w promocji.Głos oddano pani Krystynie Toczek, która – w pięknej scenerii w otoczeniu autorów legend- zapoznała zgromadzonych ze swoją poezją, w której przekazuje trafne uwagi dotyczące codzienności. Wiersze spotkały się z miłym odbiorem. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i zapoznanie z twórczością.W dalszej kolejności pan Jacek Cetnarowicz nawiązał do słowa „legenda”- jego pochodzenia i cech, które zawiera jako gatunek literacki. Zapoznał zgromadzonych z celami, które przyświecały realizacji projektu i zrealizowanymi działaniami.Następnie głos zabrała prezes Stowarzyszenia pani Agata Duda, która wyraziła radość z faktu, że do rąk Czytelnika trafi publikacja pt. „Legendy Ziemi Nozdrzeckiej”, która jest efektem pracy wielu ludzi. Podziękowała autorom, którzy podjęli się trudu spisania legend związanych z miejscowościami Gminy Nozdrzec oraz ich opiekunom.W konkursie literackim były to panie: Iwona Dobosz, Helena Gładysz, Aleksandra Mazur, Barbara Skarbek-Kostka, Urszula Skubisz, Danuta Szpiech, Bogusława Zawadzka.Autorami wyróżnionych legend są: Milena Naleśnik, Zuzanna Niemiec, Emilia Łach, Maja Oleksa –Skubisz, Julia Szeruga, Patrycja Wrona, Piotr Kondrat, Kacper Kuźmik, Piotr Nowak, Miłosz Pęcherk, Sebastian Pęcherk, Dawid Skiba. Gratulujemy pięknych prac, które będą służyć następnym pokoleniom.

            Pani Agata Duda złożyła podziękowania dla pani Barbary Toczek, której ilustracje nadały blasku publikacji.Wyraziła wdzięczność dla pani Małgorzaty i pana Bartosza Kuźniarów z Wydawnictwa Edytorial za miłą współpracę. Jest to już trzecia publikacja dotycząca historii naszej „Małej Ojczyzny” wydana w przeciągu ostatniego roku przy wzajemnej współpracy. Jej życzeniem byłoby, aby w przyszłości powstały nowe.Podziękowała panu wójtowi Stanisławowi Żelaznowskiemu i pani sekretarz Agnieszce Baran za wsparcie inicjatywy, dyrektorom szkół, a także pani Katarzynie Dyrdzie- kierownik ŚDS im. Anny w Izdebkach i paniom z bibliotek publicznych za miłą współpracę. Panu dyrektorowi Janowi Gosztyle za udostępnienie sali na spotkanie.Z wyrazami wdzięczności zwróciła się do rodziców i dziadków autorów legend. Młodym twórcom, którzy po krótce opowiedzieli o swoich pracach, życzyła dalszych sukcesów literackich, w szczególności dokumentujących lokalną historię.Podziękowała także koleżankom i kolegom ze Stowarzyszenia -i nie tylko -za pomoc w realizacji działań.Wyraziła podziękowania dla pani Elżbiety Fary- Kałamuckiej, Renaty Gliny i Bogumiły Skotnickiej za przygotowanie sali i dekoracji na promocję.Następnie głos zabrał pan wójt Stanisław Żelaznowski, który wyraził zadowolenie z tego typu działań promujących naszą gminę i jej historię.Po tym wręczono pierwsze egzemplarze publikacji ich autorom, których proszono o autografy. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze.Na zakończenie pani Agata Duda podziękowała wszystkim zgromadzonym za przybycie oraz osobom nie wymienionym z imienia i nazwiska za sprzyjanie inicjatywie, a także koordynator projektu Justynie Jacek za pomoc.W ramach dotacji Stowarzyszenie otrzymało 4950,00 zł z FIO oraz 500, 00 zł z UG w Nozdrzcu na realizację działań. Projekt napisany przez prezes Stowarzyszenia panią Agatę Dudę – która czuwała nad jego realizacją- prowadzono od kwietnia do listopada 2019 r.Partnerami inicjatywy byli: Urząd Gminy w Nozdrzcu, GOK w Nozdrzcui Środowiskowy Dom Samopomocy im. Anny w Izdebkach.Celem działania było utrwalanie w formie pisemnej legend, które krążą w tradycji ustnej związanych z naszą gminą.Stąd też pomysł konkursu literackiego pt. „Legendy Ziemi Nozdrzeckiej” dla uczniów szkół z Gminy Nozdrzec. W konkursie literackim wzięło udział 35 uczestników z siedmiu szkół. Autorzy najlepszych prac zostali wyróżnieni, a ich legendy znajdują się w publikacji pt. „Legendy Ziemi Nozdrzeckiej”.W ramach inicjatywy 24 uczniów wykonało prace plastyczne, które nawiązywały do legend dotyczących miejscowości naszej gminy. Wystawę ilustracji zorganizowano w Szkole Podstawowej w Hłudnie.Odbyło się także czytanie wyróżnionych legend w bibliotekach publicznych i wystawa ilustracji do legend.A.D.Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. RegionalnymiOperatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwodla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON – Rozwój i Innowacja”,„Fundacja Przestrzeń Lokalna”.

            AGATA DUDA

          • „Mila Niepodległości”

          • Tradycyjnie już w listopadzie z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po raz kolejny zorganizowano w naszej szkole biegi pod nazwą „Mila Niepodległości”. Biegi odbywały się w trzech kategoriach wiekowych, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Łącznie w biegach udział wzięło 36 zawodników. Wszyscy biegacze zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

            B.G.

          • "POWSTAŃ, POLSKO MOJA"

          •    Narodowe Święto Niepodległości nasza szkoła uczciła uroczystym apelem połączonym z inscenizacją patriotyczną pt. „Powstań, Polsko moja”. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie młodszych klas, którzy pod kierunkiem pań Barbary Skarbek-Kostki i Moniki Sobkowicz przypomnieli drogi do wolności. Scenki przeplatane były piosenkami legionowymi i pieśniami patriotycznymi. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Uzupełnieniem doniosłych chwil była okolicznościowa dekoracja.

            Klaudia Stodolak

          • „Szkoła pamięta”

          • Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Hłudnie również brali czynnie udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Już w połowie października Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniężną wśród uczniów i nauczycieli, aby uzbierać fundusze na zakup  kwiatów na wiązanki oraz znicze.

            Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami udali się na miejscowy cmentarz, żeby umyć groby nieznanych żołnierzy, znajdujące się na naszym cmentarzu.

            Uczniowie wraz z opiekunami B. Skotnicką i R. Gliną udali się do Biblioteki Publicznej w Hłudnie, gdzie przy pomocy pani bibliotekarki Ireny Kipisz i pani Lucyny Bieńko (babci jednego z naszych kolegów) wykonali piękne biało-czerwone wiązanki, jak również uwili z jedliny wianki na groby osób zasłużonych dla naszej wioski i gminy, spoczywających na miejscowym cmentarzu.

            Dzień przed Wszystkimi Świętymi uczniowie z Samorządu wraz z opiekunami i panią Ireną Kipisz uporządkowali groby nieznanych żołnierzy oraz groby zapomniane. Na grobach żołnierzy jak i zasłużonych złożone zostały wiązanki i zapalone znicze.

            Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych za naszą wolność. Cieszymy się, że nasza szkoła wzięła udział w tej wyjątkowej akcji.

            Opracował: Fabian Skotnicki 

          • „Niezapomniany wyjazd”

          • 30 października po trzech godzinach lekcyjnych uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami: B Skotnicką, B. Skarbek-Kostką,  B. Gładyszyszem i K. Toczkiem wybraliśmy się na wycieczkę do Rzeszowa. 

            W pierwszej kolejności mogliśmy ćwiczyć swoje umiejętności akrobatyczne w FlyParku. Następnie udaliśmy się do Millenium, aby zaspokoić nasze „brzuszki”. Każdy miał czas dla siebie i mógł sobie kupić coś smacznego do jedzenia. Gdy zaspokoiliśmy głód, poszliśmy do kina na film „ Czarownica 2”.

            Oprócz pięknej scenografii jak i cudownych kostiumów, które mogliśmy podziwiać podczas seansu, zauważyliśmy, że zawsze dobro pokonuje zło, że miłość w życiu jest bardzo ważna i nie zawsze zwraca uwagę na pochodzenie czy status materialny, wszystko zwycięży. Film był tak poruszający, że niektórym koleżankom zakręciła się łezka w ok . Po seansie pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

            Opracował: Fabian Skotnicki

          • Zaczarowany świat Piotrusia Pana

          • „Gdzieś daleko w Nibylandii

            Czyli raju wiecznych dzieci.

            Mieszka człowiek co przykładem

            Dla zgubionych chłopców świeci …”

            W dniu 2 X 2019 roku uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I, II i IV wzięli udział w imprezie edukacyjnej przygotowanej w kinie „SOKÓŁ” w Brzozowie przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

            W spektaklu „Piotruś Pan” trwającym 65 minut dzieci zostały zabrane w magiczną, roztańczoną, rozśpiewaną podróż w krainie Nibylandii.

            Główny bohater, Piotruś Pan to chłopiec, który nie chce dorosnąć. Przewodzi on grupie Zagubionych Chłopców, a życie w Nibylandii upływa mu na psotach, figlach i przeżywaniu nieskończonej ilości magicznych przygód. Na wyspie wraz z nim żyją też Indianie. Nie dają im spokoju piraci z niebezpiecznym Kapitanem Hakiem na czele.

            Do Nibylandii Piotruś zabiera także dziewczynkę – Wendy ….

            Dzieci dowiedziały się że nie da się przeżyć swojego prawdziwego życia w świecie wirtualnym, bo w pewnym momencie przestanie być fascynujące, po prostu nam się znudzi. Przecież nie da się oszukać czasu i prędzej czy później każdy z nas będzie musiał dorosnąć i dojrzeć. Nie oznacza to wcale, że będąc dorosłym nie można być szczęśliwym jak dziecko, że nie można pozostawić w sobie cząstki dziecka.

            Spektakl wszystkim się bardzo spodobał.

            Opiekę sprawowały panie: E. Fara – Kałamucka, R. Glina, M. Kipisz i B. Walus.

            Przygotowała E. F. – K.

             

          • Czy wiecie, że…

          • W ostatnich dniach ukazał się przewodnik po gminie Nozdrzec, do którego tekst napisała nauczycielka naszej szkoły – pani Agata Duda. Z książką w ręku, uzupełnioną  pięknymi  zdjęciami można na nowo odkrywać uroki naszej małej ojczyzny. Tu także znajdziemy informacje o historii miejscowości, jak również biografie postaci zasłużonych.

            Zachęcamy do lektury! Przewodnik w wersji do pobrania pod adresem: https://nozdrzec.pl/publikacja-gmina-nozdrzec-przewodnik/